Prejsť na hlavný obsah
Logo Európskej komisie
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok6. novembra 2023Zastúpenie na Slovensku

Pomôžte Ukrajine darovaním mobilných zariadení

Dajte nevyužívaným mobilným zariadeniam nový život v rukách ukrajinských zdravotníkov, učiteľov či študentov.

Laptops for Ukraine

Úrady na Ukrajine označili notebooky za aktuálne najnaliehavejší tovar. Potrebujú ich desaťtisíce učiteľov, aby dokázali zabezpečiť kvalitnú výučbu až 200 000 študentom v 5 000 školách vo vojnou zasiahnutých oblastiach. Notebooky, tablety alebo smartfóny potrebujú navyše aj v iných odvetviach, ako napríklad zdravotníctvo a verejná správa.

Európska komisia v decembri 2022 spustila spolu s ukrajinským ministerstvom pre digitálnu transformáciu a programom DigitalEurope iniciatívu Notebooky pre Ukrajinu (Laptops for Ukraine). Spočíva v zbere a distribúcii IT zariadení, ako sú notebooky, smartfóny a tablety, do oblastí najviac zasiahnutých vojnou.

Laptops for Ukraine

 Ako môžem pomôcť?

Aktuálne hľadáme darcov, ktorí môžu do zbierky prispieť väčším množstvom zariadení (50 a viac kusov). Ak by sa vaša spoločnosť, organizácia alebo univerzita chcela zapojiť, kontaktujte, prosím, Európsku komisiu (na CNECT-SUPPORT-UKRAINEatec [dot] europa [dot] eu (CNECT-SUPPORT-UKRAINE[at]ec[dot]europa[dot]eu)), ktorá od vás priamo preberie zariadenia. Môžete darovať nové alebo použité (ale stále funkčné) notebooky, smartfóny, tablety, obrazovky, nabíjačky, skenery, fotoaparáty alebo ukladacie médiá (USB a SD karty).

Od júna 2023 sa zbierka zameriava aj na zariadenia, ktoré môžu pomôcť kultúrnym inštitúciám na Ukrajine, ako sú knižnice a múzeá, v dokumentovaní národného dedičstva. Cieľom je vypátrať zničené, ukradnuté alebo stratené predmety, zreštaurovať ich, ochrániť pred ďalšími zásahmi vojny a sprístupniť v online priestore pre každého.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
6. novembra 2023
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku