"Ak by som mal začať odznova, začal by som s kultúrou.“ Tento citát, nesprávne pripisovaný Jeanovi Monnetovi, bol obzvlášť podnetný minulý týždeň, keď sa stretli 28 vedúci európski predstavitelia vo švédskom Göteborgu.
Na tomto prvom stretnutí, ktoré je súčasťou plánu pre zasadnutie v Sibiu (Rumunsko) 9. mája 2019, európski lídri diskutovali o kľúčovej téme budúcnosti Európy. Vzdelávanie a kultúra predstavujú príležitosť na to, aby sme okolnosti premenili na príležitosti, ľudí naučili kriticky myslieť a vybudovali pevný základ toho, čo znamená prívlastok „európsky“.
Hoci EÚ nemá v oblasti vzdelávania a kultúry priame právomoci, naplno využíva nástroje, ktoré má k dispozícii, s cieľom pomôcť členským štátom lepšie spolupracovať a uľahčiť mobilitu umelcov a učiteľov v celej Európe.
Je to nevyhnutné vzhľadom na množstvo výziev, ktoré majú cezhraničný charakter a vyžadujú si spoločnú reakciu. Ako napríklad môžeme pomôcť 44 % Európanov všetkých vekových kategórií, ktorým stále chýbajú základné digitálne zručnosti? Ako môžeme podporovať slobodu tlače, pluralitu médií a kvalitnú žurnalistiku? A ako môžeme presadzovať naše hodnoty slobody a demokracie ako protipól populizmu a xenofóbie? Vzdelávanie a kultúra musia byť súčasťou riešenia takýchto otázok, a preto Európska komisia vedúcim predstaviteľom predstavila konkrétne opatrenia s cieľom zaviesť ich do roku 2025.
Jedným z riešení, na ktorom sa všetci zhodneme, je program Erasmus+, ktorý tento rok oslavuje tridsiate výročie. Program pomohol viac než 9 miliónom ľudí zažiť pobyt v inej krajine EÚ, či už to boli študenti, učni, dobrovoľníci, stážisti alebo dokonca učitelia. Za týmto úspechom je túžba Európanov po väčšej mobilite a po objavovaní rôznych spôsobov života, práce či štúdia. EÚ by mohla do roku 2025 zdvojnásobiť počet účastníkov programu Erasmus+ tak, aby sa na ňom zúčastnilo aspoň 7,5 % Európanov.
S cieľom prispieť k mobilite študentov zavedieme v roku 2019 „elektronickú európsku študentskú kartu“, na ktorej budú zhromaždené informácie o diplomoch a kvalifikácii. Študentom poskytne prístup k odbornej príprave v akejkoľvek inštitúcii a v najprogresívnejších sektoroch, ako sú napríklad veda, technológia, robotika alebo stavebné inžinierstvo.
V súčasnosti nie je uznávanie diplomov alebo akademických titulov v celej Európe ešte ani zďaleka automatické. V nadväznosti na „bolonský proces“, ktorý položil základy vzájomného uznávania, by „sorbonský proces“ mohol zájsť o krok ďalej. Mohol by pomôcť zlepšiť vzájomné uznávanie stredoškolských a vysokoškolských diplomov a zabezpečiť, aby cezhraničné potvrdzovanie odbornej prípravy a osvedčení bolo len formalitou. Komisia je pripravená predložiť návrh premeny tejto vízie na skutočnosť už v máji 2018.
Užšia spolupráca medzi členskými štátmi znamená aj vytvorenie európskej siete univerzít, ako aj skutočných európskych univerzít. To by hlavne zahŕňalo novú Školu európskej a nadnárodnej správy vecí verejných, ktorú by zastrešoval Európsky univerzitný inštitút v talianskej Florencii.
Pokiaľ ide o kultúru, úspechom európskej kinematografie od roku 1991 je program MEDIA. Celkovo sa v rámci neho doteraz do výroby a premietania audiovizuálnych európskych diel investovalo 2,5 mld. EUR. Ďalším úspechom sú európske hlavné mestá kultúry, ktoré za posledných 32 rokov pomohli rozprúdiť cestovný ruch a oživiť 56 miest.
Európska kultúra je veľkým bohatstvom, ktoré musíme zachovať v čase, keď všetko ide rýchlejšie a má kratšiu životnosť než kedykoľvek predtým. Preto sa Európa v roku 2018 zameria na svoje kultúrne dedičstvo, či už históriu, architektúru, literatúru, film alebo umenie. A nakoniec, vzhľadom na svoju historickú podporu stanice Euronews, by si Komisia priala posilnenie úlohy tohto kanálu ako poskytovateľa európskych informácií v Európe a mimo nej.
V Göteborgu, kde bola budúcnosť Európy veľkou témou, mali vzdelávanie a kultúra kľúčové postavenie. Sú hnacou silou zamestnanosti a rastu, pomáhajú presadzovať sociálnu spravodlivosť a najlepšie zjednotia všetkých Európanov.
Komentár Jeana-Clauda Junckera, predsedu Európskej komisie a Tibora Navracsicsa, komisára pre vzdelávanie, mládež kultúru a šport
Podrobnosti
- Dátum uverejnenia
- 20. novembra 2017