Skip to main content
Logo Európskej komisie
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok23 jún 2021

Poznáme víťazov vedomostnej súťaže Mladý Európan 2021

mlady_europan_2021_0.jpg
© EU
Po napínavom finále obľúbenej súťaže vedomostnej súťaže Mladý Európan 2021 poznáme jej víťazov. Z ktorých škôl títo šikovní študenti pochádzajú? Dozviete sa v článku. 

Dnes (23. júna 2021) sa uskutočnilo finále 16. ročníka vedomostnej súťaže Mladý Európan. Po minuloročnom finále, ktoré sa prvýkrát uskutočnilo dištančne online formou, sa tento rok, vzhľadom na priaznivejšiu pandemickú situáciu, zvolila hybridná forma podujatia, a to kombinácia prezenčnej a online formy. Súťažiaci a organizátori zvládli i tento formát súťažného finále bez problémov a my už dnes poznáme víťazov Mladého Európana 2021, ktorí si popri nových vedomostiach a skúsenostiach odniesli z finále aj zaujímavé vecné ceny. 

„Tento rok sa nám podarilo čiastočne sa prinavrátiť k pôvodnej prezenčnej forme celoslovenského finále Mladého Európana, z čoho sa veľmi teším. No i tento rok sme boli s niektorými tímami spojení aj na diaľku - online formou. Všetko fungovalo tak, ako malo a môžem povedať, že máme za sebou ďalšie vydarené kolo tejto súťaže. Slovenskí mladí Európania opäť ukázali, že sú veľmi šikovní, vzdelaní, rozhľadení a digitálne zruční. Vždy sa veľmi teším, keď vidím, koľko máme na Slovensku mladých talentov, ktorí majú záujem dozvedieť sa čo najviac o Európe a aktívne sa aj zapájať do diania v EÚ. Verím, že im tento európsky náboj vydrží čo najdlhšie a budú ho môcť maximálne využiť vo svojom ďalšom štúdiu i v budúcom povolaní. Ďakujem všetkým nadaným súťažiacim za ich účasť, úsilie a prezentácie, zanieteným pedagógom za sprevádzanie a prípravu svojich študentov i všetkým partnerom súťaže za to, že sme všetci spolu mohli uskutočniť ďalší výborný ročník pre mnohých srdcu blízkej súťaže Mladý Európan,“ povedal Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.  

Vo finále Mladého Európana sa tentokrát stretlo 13 súťažných tímov – víťazov regionálnych kôl - zo stredných škôl z celého Slovenska, ktorí si zmerali svoje sily vo vedomostiach z oblasti európskej histórie, geografie, zaujímavostí o EÚ či významných osobností EÚ a jej členských krajín. Súťaž sa každoročne zameriava na zvýšenie úrovne všeobecnej informovanosti študentov stredných škôl v SR o EÚ poskytnutím možnosti získať informácie a odpovede na otázky o inštitúciách, legislatíve, politikách, programoch EÚ a jednotlivých členských štátoch. 
    
Víťazmi súťaže Mladý Európan 2021 sa stali:

1. miesto: Gymnázium Jozefa Lettricha, Martin 

2. miesto: Gymnázium Boženy Slančíkovej Timravy, Lučenec 

3. miesto: Gymnázium Javorová 16, Spišská Nová Ves

Záštitu nad súťažou tento rok prevzal podpredseda Európskej komisie pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad Maroš Šefčovič. Partnerom súťaže je Úrad vlády SR. Súťaž podporila aj Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici. Poďakovanie patrí aj zanieteným profesorom a profesorkám za prípravu študentov a spoluorganizáciu súťaže. 

Súťaž je určená študentom druhých, tretích a štvrtých ročníkov gymnázií a stredných odborných škôl z celého Slovenska. Organizuje ju Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku spoločne s regionálnymi informačnými centrami Europe Direct.
 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
23 jún 2021