Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok22. júna 2022Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 6 min

Poznáte všetky tipy, ako šetriť energiou v domácnosti?

Prinášame niekoľko praktických tipov, ako jednoducho znížiť spotrebu energie v domácnosti. 

termostat

Znižovanie spotreby energie je čoraz dôležitejšie, a to nielen kvôli narastajúcim globálnym teplotám, ale i vzhľadom na zvyšujúce sa ceny energie. Takisto sa potrebujeme oslobodiť aj od našej závislosti na dovoze fosílnych palív z Ruska, najmä po tom, ako sme sa stali svedkami ruskej invázie na Ukrajinu. Ako to však dosiahnuť, keď si doma potrebujeme svietiť, kúriť, variť a chladiť potraviny či napájať naše spotrebiče?  

Prejdite na zelenú aj u svojho dodávateľa energie  

V EÚ máte možnosť vybrať si dodávateľa energie a môžete sa teda poobzerať po tom najekologickejšom. Väčšina dodávateľov energie poskytuje podrobné informácie o tom, ako a kde získava energiu, a vďaka tomu si môžete overiť, do akej miery im záleží na udržateľnosti. 

Necítite sa na takéto posúdenie? Žiaden problém. Existuje hneď niekoľko webových stránok, ktoré porovnávajú ekologické záväzky dodávateľov. Zmena dodávateľa je rovnako jednoduchá ako zmena poskytovateľa internetu a podľa právnych predpisov EÚ je i bezplatná. Ak teda váš dodávateľ nie je taký ekologický, ako by ste si želali a je k dispozícii alternatíva, neváhajte ho vymeniť. 

Dobrou správou je, že v tomto smere vieme podniknúť konkrétne malé kroky, s ktorými sa dá navyše začať hneď. Nielen, že nám pomôžu ušetriť , ale zároveň prispievajú k spoločnému úsiliu boja proti negatívnym dopadom klimatických zmien a pomáhajú Európe stať sa energeticky sebestačnejšou. Vo svojich domovoch môžete uplatňovať niekoľko jednoduchých zásad, ktoré vám ozelenia bývanie, znížia spotrebu energie i rýchlo rastúce účty: 

 1. Zaostrite na energetické štítky 

Pri nákupe elektronických zariadení, ako sú chladničky, televízory, práčky a ďalšie spotrebiče, môžete zvoliť energeticky najefektívnejšie modely. Pri výbere vám efektívne pomôže aj systém označovania energetickými štítkami EÚ. Dobrým zvykom je aj vypínať cez noc všetky spotrebiče, ktoré nie sú nevyhnutné, dokážete tak ešte viac znížiť ich spotrebu energie. 

 1. Teplo domova vás nemusí zruinovať 

Máme radi, keď sú naše domovy dostatočne vykúrené a cítime sa v nich príjemné “teplo domova”. Niekedy ich však  prekurujeme. Skúsme preto nastaviť termostat na o niečo nižšiu teplotu, ktorá nám však stále bude príjemná. Aj malé zníženie teploty dokáže prispieť k zmene. Mnohé budovy v Európe sa vykurujú pomocou plynu alebo ropy a zníženie čo i len o jeden stupeň nám dokáže pomôcť dosiahnuť citeľné úspory na našich účtoch za energiu. Zároveň tým vieme znížiť dopyt po plyne o neuveriteľných 10 miliárd kubických metrov ročne, čo je nápomocné aj v aktuálnej geopolitickej situácii v Európe.  

 1. Efektívnosť tradične patrí do kuchyne  

Existuje veľa jednoduchých spôsobov, ako šetriť energiu v kuchyni. Mnohé z nich už určite aj poznáte a šetrite vďaka nim vzácnu energiu. Poďme si vymenovať aspoň zopár z nich: 

 • pri varení vody prikryte hrniec pokrývkou; 

 • pred uložením jedla do chladničky, ho nechajte najskôr vychladnúť na izbovú teplotu;  

 • námrazu v mrazničke vždy odmrazte; 

 • do varnej kanvice sa snažte dávať len toľko vody, koľko potrebujete nechať zovrieť, a pravidelne ju zbavujte vodného kameňa pomocou bieleho octu. Nános vodného kameňa totiž znižuje účinnosť kanvice, čo znamená, že na zovretie rovnakého množstva vody sa spotrebuje viac energie; 

 • umývačku riadu sa snažte zapínať len vtedy, keď je plná, a rovnako ju pravidelne zbavujte vodného kameňa; 

 • zariadenia ako umývačky riadu a mikrovlnné rúry majú v súčasnosti ekologický režim, v ktorom sú vypnuté niektoré ich prvky, ktoré nie sú nevyhnutné, ale sú náročné na energiu, ako napríklad digitálne hodiny. 

 

 1. Ako šetriť energiu pri praní bielizne? 

Bielizeň perte pri teplote 30 °C alebo nižšej teplote. Samozrejme, pokiaľ nejde o príliš znečistenú alebo bielu bielizeň, ktorá si vyžaduje vyššiu teplotu prania. Ak je to možné, po vypraní bielizeň vyveste a nechajte ju voľne vyschnúť. Bubnové sušičky sú zväčša veľkí žrúti energie a bielizeň usušená na čerstvom vzduchu má navyše svoju nenapodobniteľnú vôňu. Pri triedení bielizne na pranie si dajte pozor na lákavý inštinkt automaticky hodiť všetko do špinavej bielizne. Skúste bielizeň len s malými škvrnkami cielene vyčistiť bez zbytočného prania celého kusu oblečenia. Môžete na to použiť vhodné mydlo alebo aj rozprašovač obsahujúci zmes vody a sódy bikarbóny, ktorá zneutralizuje pachy a s kvapkou vášho obľúbeného esenciálneho oleja bude vaše oblečenie nielen čisté, ale bude aj krásne voňavé.   

 1. Šetrite energiou aj v záhrade 

Energiu na záhrade môžete ušetriť aj tým, že jej necháte priestor pre prirodzený rast. Vaša záhrada sa nemusí premeniť na bujný porast, no stačí, ak necháte trávu povyrásť vyššie ako zvyčajne. Budete ju menej často kosiť, čím svoj trávnik lepšie ochránite pred vyschnutím a to najmä počas letných horúčav. Navyše takto umožníte rásť aj voľne rastúcim rastlinám vo vašej záhrade, čím podporíte biodiverzitu. To priaznivo pôsobí na pôvodné rastliny, zabezpečuje biotop a potravu pre mnohé druhy voľne žijúcich živočíchov a rastlín. Na chutný bufet tak pritiahnete aj včely a iné opeľovače a pomôžete im plniť si ich užitočnú úlohu, ktorá priamo súvisí aj so zabezpečovaním bohatého výberu kvalitných potravín na našom tanieri. Rovnako môžete siahnuť aj po manuálnej kosačke, s ktorou nespotrebujete žiadnu energiu z fosílnych palív a zároveň vám pomôže udržať sa v lepšej fyzickej kondícii. 

 1. Inšpirujte aj susedov, rodinu a svojich známych  

Nastúpiť na zelenú cestu znižovania spotreby energie nemusíte sami. Môžete pomôcť šíriť užitočné tipy ďalej. V roku 2007 chceli orgány v štvrti Fokke v holandskom Amersfoorte zbúrať nepoužívané koľajisko v jej okolí. Miestni obyvatelia však trvali na tom, aby sa zachovalo ako súčasť ich architektonického dedičstva. Táto otázka zjednotila komunitu a vyvolala vlnu udržateľnej premeny, ktorá viedla k renovácii starých skladov v tejto lokalite. Z opustených priemyselných jednotiek sa tak stali kancelárie, reštaurácie, komplexy na podujatia, vzdelávacie centrá a ďalšie priestory. To prispelo aj k vzniku nových pracovných miest v štvrti a v prípade mnohých ľudí sa obmedzilo dochádzanie do práce. Okrem toho bolo v tejto lokalite postavených 42 úplne klimaticky neutrálnych domov. 

V štvrti Fokke vďaka mobilizácii obyvateľov napokon vzniklo susedské združenie a rôzne pracovné skupiny. Ich spolupráca a projekty v oblasti izolácie, solárnych panelov, dvojitého zasklenia, zelených striech a systému spoločného využívania automobilov, ktoré sa týkajú stoviek domov, pomohli pretransformovať celú komunitu.  

 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
22. júna 2022
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku