Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Prejav2. júna 2022BratislavaZastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 13 min

Prejav predsedníčky Ursuly von der Leyenovej na fóre GLOBSEC 2022 v Bratislave

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenovaá sa 2. júna 2022 zúčastnila samitu Globsec 2022 Bratislava Forum a takto sa prihovorila na zúčastneným.    

Prejav von der Leyen na GLOBSEC 2022 v Bratislave

V prvom rade Vám veľmi pekne ďakujem, pani prezidentka Čaputová,

Vážený pán premiér Heger, milý Eduard,

vážený pán premiér Kariņš, milý Krišjānis, rada Vás tu vidím,

a vidím aj predsedu vlády Gruzínska!

Dámy a páni,

Vaše Excelencie,

skôr, ako začnem rozvíjať úvahy o tom, čo zaznelo z úst prezidenta Zelenského, by som sa chcela poďakovať Slovensku za jeho nesmiernu veľkorysosť a solidaritu s ukrajinskými utečencami, ktorým ste poskytli útočisko. Je ich viac ako 400 000. Otvorili ste im svoje srdcia, aj svoje mysle. Dejiny nikdy nezabudnú vašu vďačnosť, solidaritu a príkladný postoj. Za to vám patrí neskonalá vďaka.

Práve sme si vypočuli prezidenta Zelenského. Je to už pätnásť týždňov, čo Rusko napadlo Ukrajinu, svojho nevinného suseda. A za ten čas sme sa dozvedeli veľa o húževnatosti ukrajinskej duše. Ako sme práve opätovne počuli a videli, ukrajinský ľud našiel v týchto ťažkých chvíľach odvahu a silu vo vzájomnej opore. A aj keď brutálne bombardovanie a ostreľovanie pokračuje, nikdy neprestal dúfať; nikdy nestratil zo zreteľa, o čo tu ide. Ide o formovanie budúcnosti Ukrajiny a v podstate o to, ako bude Ukrajina vyzerať o päť, desať či pätnásť rokov. Pôsobivé na tom je, že Ukrajinci presne vedia, v akej krajine chcú žiť. Chcú slobodu. Chcú suverenitu. Chcú bezpečnosť. Chcú využiť neuveriteľný potenciál tejto prekrásnej krajiny. Chcú sami formovať svoju budúcnosť. Chcú byť súčasťou našej európskej rodiny. A za žiadnu cenu nedovolia Kremľu, aby im v tom zabránil.

Myslím si, že toto ukrajinské odhodlanie skutočne inšpiruje celý svet. Podobne ako Vy, pani prezidentka, aj ja som bola v Kyjeve tesne pred Veľkou nocou, v Buči. Stretla som sa s ľuďmi, ktorí sotva dokázali opísať slovami, čo prežili. Videla som masové hroby. Vrecia s telesnými pozostatkami zoradené pri kostole. Videla som túto krvavú stopu a skazu, ktorá sa tiahne za ruskou armádou. Ale túžba Ukrajincov vrátiť sa po týchto hrôzach k normálnemu životu je silnejšia než čokoľvek iné. V priebehu jediného mesiaca vybudovali nový železničný most, ktorý opäť tieto dve mestá spojil s Kyjevom. Situácia je nepochybne stále ťažká. Ukrajinci si však svoje mestá berú späť. Berú si svoj život späť bez ohľadu na to, čo sa deje v teréne. Je to veľmi pôsobivé.

Ukrajinci sa chcú vrátiť na cestu do budúcnosti, o ktorej snívajú, na cestu k mierovej a prosperujúcej Ukrajine. Chcem, aby všetci vedeli, že naša Európska únia je na ich strane. Urobíme všetko, čo je v našich silách, aby Ukrajinci získali svoju budúcnosť naspäť do vlastných rúk. Po prvé, musíme ich podporiť, aby túto vojnu zvládli. Po druhé, zúfalo potrebujú finančnú pomoc. Po tretie, musíme Ukrajincom pomáhať napredovať na ceste do Európskej únie. To sú tie tri veľmi praktické témy, o ktorých chcem hovoriť.

Dámy a páni,

Túto vojnu musia vyhrať Ukrajinci. A Putin musí vidieť, že pre neho ide o veľkú strategickú prehru. Musí byť jasné, že vpád do suverénnej krajiny agresor draho zaplatí. Všetci stojíme za Ukrajinou. A preto napadnutej krajine poskytujeme nielen vojenskú pomoc – tu v sále vidím lídrov, viem o vašej práci v tejto oblasti a bilaterálnej podpore poskytovaním vojenskej techniky. Ale aj z európskej úrovne sa po prvýkrát v našej histórii poskytuje finančná podpora na nákup vojenského vybavenia pre Ukrajincov. Mobilizujeme celú našu hospodársku silu. Putin zmobilizoval svoje ozbrojené sily. My mobilizujeme našu hospodársku silu a uložili sme prísne sankcie. Naše hospodárske sankcie dopadli na všetky druhy tovaru, ktorý by mohol byť potrebný na modernizáciu alebo diverzifikáciu ruského hospodárstva. Tieto sankcie bolia a vrážajú osteň do ruského hospodárstva. Paralyzujeme schopnosť ruskej centrálnej banky získavať kapitál. Odpájame ruské banky od systému SWIFT. A zbavujeme sa, musíme sa zbaviť závislosti od ruských fosílnych palív. Ide o najťažšiu ranu, akú môžeme ruskému hospodárstvo uštedriť, pretože ruské hospodárstvo nie je veľmi moderné; nejde o veľmi diverzifikovanú ekonomiku; je to hospodárstvo postavené na fosílnych palivách. Takže ak chceme zasiahnuť kremeľskú vojnovú mašinériu, vyčerpať Putinove vojenské prostriedky, musíme sa zbaviť našej závislosti od ruských fosílnych palív. Uhlia sme sa už zbavili. Teraz usilovne pracujeme na zákaze až 90 % ruskej ropy. Musíme sa zbaviť aj ruského plynu.

Preto sme, vážené dámy a vážení páni, predstavili náš plán, mapu nášho úsilia – plán REPowerEU. Ide o plán v hodnote 300 miliárd eur, ktorý zahŕňa na jednej strane šetrenie energiou – znie to veľmi jednoducho, no ide o silný nástroj. Ak by sme napríklad len o dva stupne Celzia znížili vykurovanie alebo ak by sme v Európskej únii o 2 stupne Celzia zvýšili klimatizáciu, bol by to celý objem dodávok, ktoré aktuálne dostávame cez plynovod Nord Stream 1, čiže dodávok ruského plynu. Iba o 2 stupne Celzia. Prispieť môže každý. Každý môže pomôcť znížiť závislosť od ruského plynu svojím dielom. Po druhé, musíme diverzifikovať dodávky plynu a odkloniť ich od Ruska a ruského plynu na našich dôveryhodných a spoľahlivých dodávateľov, ako sú napríklad Spojené štáty, ale aj ďalší. Preto sme teraz vytvorili spoločnú platformu na spoločný nákup plynu inde vo svete. Pretože vieme, že ako dvadsaťsedmička máme aj obrovskú trhovú silu. Najdôležitejšia je však tretia téma: musíme zásadným spôsobom investovať do energie z obnoviteľných zdrojov. Energia z obnoviteľných zdrojov je, ako všetci vieme, vhodnou formou boja proti zmene klímy. Zároveň však ide o dobrý spôsob, ako bojovať proti agresii Kremľa voči Ukrajine. Pretože energia z obnoviteľných zdrojov nahradí ruský plyn. Každá jedna kilowatthodina, ktorú získame zo slnka, z vetra, biomasy, vodíka – príkladov je mnoho – nám pomáha znížiť našu závislosť od ruských fosílnych palív. Preto vieme, že energia z obnoviteľných zdrojov, ako som už naznačila, prospieva nielen našej klíme, ale aj našej nezávislosti, a zároveň zvyšuje bezpečnosť našich dodávok energie. Túto energiu vyrábame na domácej pôde a je zdrojom dobrých a kvalitných pracovných miest u nás v Európskej únii.

Zároveň platí, že musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme Ukrajine pomohli udržať hospodárstvo. Podľa OSN môže hospodárska produkcia Ukrajiny tento rok klesnúť o 50 %. Milióny Ukrajincov však musia z niečoho žiť. V snahe o ich podporu sme pozastavili všetky clá a kvóty na ukrajinský tovar. A teraz vytvárame koridory solidarity, cez ktoré sa pokúsime vyviezť z krajiny toľko pšenice, obilnín či kukurice a poľnohospodárskych produktov, koľko sa bude dať. Pretože ako viete, Putin blokuje vývoz pšenice cez Čierne more. Je naozaj strašné byť svedkom toho, ako Putin úmyselne – skutočne zámerne – blokuje svetové zásoby pšenice. 50 % pšenice vo Svetovom potravinovom programe pochádza z Ukrajiny. Túto pšenicu zúfalo potrebujeme. On si však vedie svoju vojnu a pritom odmieta akúkoľvek zodpovednosť za to, že je to práve on, kto sa jedného dňa bude musieť postaviť čelom k skutočnosti, keď budú ľudia umierať od hladu, opäť príde hladomor a hnacou silou svetového diania sa stane hlad. Úmyselne bombarduje sklady s ukrajinskou pšenicou. V súčasnosti na Ukrajine uviazlo 20 miliónov ton ukrajinskej pšenice. Preto musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme ju odtiaľ cez zelené koridory dostali. Nebude to jednoduché, ale stojí to za každú námahu. Všetci vieme, že Ukrajina by mohla doslova kŕmiť svet. Približne dve tretiny jej územia sú pokryté takzvanou černozemou, ktorá patrí k najúrodnejším druhom pôdy na svete. A potom je tu tá krásna ukrajinská vlajka, ktorá symbolizuje žlté polia pod modrou oblohou. Toto je Ukrajina. Chceme, aby táto Ukrajina mala budúcnosť.

To ma privádza k môjmu tretiemu bodu, ktorým je hospodárska podpora a obnova. Ukrajina potrebuje hospodársku a finančnú podporu, a to hneď. Vieme, že Ukrajina momentálne potrebuje 5 miliárd eur mesačne len na pokrytie základných potrieb: na vyplácanie dôchodkov a miezd a na poskytovanie základných služieb, ako sú napríklad zdravotnícke služby. Preto musíme vytvoriť mechanizmus, ktorý bude Ukrajine poskytovať základnú finančnú podporu približne 5 miliárd eur mesačne. Skupina G7 už na tom začala pracovať a vyčlenila 9 miliárd dolárov. Z toho 7,5 miliardy dolárov pochádza od našich amerických priateľov a 1 miliarda eur vo forme grantov od Nemecka. Na európskej úrovni teraz navrhujeme, aby sme urobili to isté a poskytli mimoriadnu makrofinančnú pomoc. Rokujeme o tom v Európskej rade. Toto je minimum, ktoré môžeme urobiť, aby sme Ukrajinu v najbližších mesiacoch finančne podporili.

Rovnako dôležité ako súčasnosť je však aj to, aby sme čím skôr začali rozmýšľať – tak ako prezident Zelenskyj vo svojom príhovore – o obnove tejto krásnej krajiny, Ukrajiny. Preto chceme vytvoriť platformu – prezident Zelenskyj ju už okrajovo spomenul – ktorá by združovala všetky tieto iniciatívy a finančnú podporu, či už od našich amerických priateľov, alebo od Svetovej banky, Medzinárodného menového fondu, Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, skupiny G20 alebo bilaterálne od iných krajín, príkladov je mnoho – a na ktorej by sme spoločne rozhodovali o ďalšom smerovaní. Túto platformu bude viesť a spravovať Ukrajina, lebo jedine Ukrajina rozhodne o svojej budúcnosti. Spolu s Ukrajincami sa však chceme od samého začiatku podieľať na formovaní tejto platformy tak, aby sa zameriavala na investície aj reformy. Európska komisia bude stáť pri Ukrajine – so všetkými výsledkami, ktoré sme dosiahli, a so všetkými skúsenosťami, ktoré sme nazbierali – a pomôže jej zabezpečiť, aby boli investície účinné a spojené s potrebnými reformami, ktoré následne, samozrejme, pripravia krajinu na vstup do Európskej únie. Pre nás je dôležité, aby sa uskutočnili reformy administratívnych kapacít, napríklad reformy zamerané na silný právny štát, nezávislé súdnictvo, vytrvalý boj proti korupcii, ale aj vytvorenie priaznivého prostredia pre podnikateľský sektor, aby sa investori mohli vrátiť na Ukrajinu a investovať tam s pocitom istoty a dôvery.

Ukrajinci bojujú tak odvážne, pretože presne vedia, akú budúcnosť chcú. Budúcnosť, v ktorej budú ako slobodná a otvorená spoločnosť patriť k silnému demokratickému spoločenstvu. Chcú vstúpiť do Európskej únie. Počúvame to zas a znova. Myslím si, že umožniť im vstúpiť do našej Európskej únie a pomôcť im na tejto ceste je nielen naším strategickým záujmom, ale aj našou morálnou povinnosťou.

A dovoľte mi povedať, prečo si myslím, že je také dôležité spájať investície s reformami. Pretože v procese pristúpenia k EÚ treba, samozrejme, splniť naše normy a podmienky. Neexistuje žiadny žolík ani skratka. Dĺžka a rýchlosť tohto procesu však závisí od samotnej krajiny a našej podpory. Nikdy nezabudnem, pán premiér, milý Eduard, že ste mi povedali, ako sa Slovensko zmenilo, keď sa Vaša krajina v istom momente rozhodla zobrať prístupový proces k Európskej únii vážne. A potom ste mi povedali, že Európska komisia poslala odbornosť, poradenstvo, tím, ktorý s vami vo dne v noci pracoval na nevyhnutných reformách. Samozrejme, chcelo to istý objem investícií. A vy ste to v priebehu niekoľkých rokov dokázali. To je dôležité. Opäť žiadne skratky, žiadna hra žolíkom. Normy a podmienky treba splniť, pretože platia v Európskej únii pre nás všetkých a každodenne sa presviedčame, aké ťažké je tieto normy v dvadsaťsedmičke udržať. Takže áno, musí to byť. Je však na nás, v akom rozsahu podporíme, koľko zainvestujeme. A je v rukách našich ukrajinských priateľov, čo z našej pomoci a podpory vytvoria.

Dámy a páni,

vždy, keď počúvam prezidenta Zelenského a našich ukrajinských priateľov – v posledných dňoch som sa stretla s mnohými mladými ľuďmi, mladými delegátmi z Ukrajiny – myslím na to, že v túžbach a ambíciách Ukrajiny sa v podstate premietlo to, čo sme za posledných 77 rokov spoločne dosiahli. A ak môžem zopakovať slová, ktoré vyslovil prezident Zelenskyj, myslím, že išlo o odpoveď na poslednú otázku o zodpovednosti, keď povedal: „Nie je to bremeno. Je to veľká zodpovednosť.“ To by malo byť naším heslom, keď pomáhame Ukrajine napredovať do Európskej únie. Nie je to bremeno, ale naša historická zodpovednosť.

Nech žije Európa.

Slava Ukraini.

- Ursula von der Leyenová, predsedníčka Európskej komisie 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
2. júna 2022
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku
Miesto
Bratislava