Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok24. februára 2023Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 4 min

Prvé výročie ukrajinského odporu

Ruský útok na Ukrajinu je útokom na mier a demokraciu. 

rok vojny

Pred rokom, 24. februára 2022, začali ruské sily rozsiahlu inváziu na Ukrajinu. Ruská vojenská agresia šíri po Ukrajine smrť a skazu. 

„Ukrajina sa stala centrom nášho kontinentu – miestom, kde sa obhajujú naše hodnoty, bráni sa naša sloboda a kde sa píše budúcnosť Európy.“ Ursula von der Leyenová, predsedníčka Európskej komisie 

Keď ruské jednotky zaútočili na Ukrajinu, objavili sa veľké obavy, že krajina nebude schopná dlhodobo odolávať útočníkom a padne. V minulom roku sa však stal presný opak. Legendárna odvaha ukrajinského ľudu ohromila svet, odpor voči útočníkom pokračuje a Európska únia Ukrajinu neochvejne podporuje. 

V dôsledku barbarských útokov Ruska na ukrajinskú infraštruktúru a civilné obyvateľstvo muselo mnoho Ukrajincov hľadať útočisko v pivniciach bez elektrickej energie, plynu alebo tečúcej vody. Okrem toho boli ťažko bombardované aj školy po celej krajine, čo deťom bráni v školskej dochádzke. 

Na začiatku, keď na mestá po celej Ukrajine padal dážď ruských bômb, robili civilisti všetko, čo bolo v ich silách, aby udržali zdanie normálnosti. Niekoľko mesiacov po vojne však už bežné každodenné aktivity, ako napríklad nákup v miestnej pekárni či odprevadenie detí do školy, neboli v dôsledku ničivej vojny možné. 

Pri Ukrajine budeme stáť tak dlho, ako to bude potrebné 

Od prvého dňa nevyprovokovanej a nezákonnej vojny Ruska proti Ukrajine sa Európska únia a jej spojenci spoločne rozhodli podporiť Ukrajinu. Od začiatku vojny poskytla Európska únia Ukrajine finančnú, humanitárnu a vojenskú podporu vo výške 67 miliárd eur. Pomoc tohto druhu bude do Kyjeva naďalej prúdiť počas trvania vojny aj po jej skončení.  

Ďalšie informácie o pomoci EÚ Ukrajine 

Na druhej strane bude Európska únia i naďalej vyvíjať tlak na ruskú vládu, a to formou diplomacie i prísneho súboru sankcií. 

Ďalšie informácie o sankciách EÚ voči Rusku 

Úzka politická spolupráca 

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a 15 komisárov 2. februára 2023 navštívili Kyjev na vôbec prvej schôdzi kolégia komisárov EÚ a ukrajinskej vlády, čím vyslali silný signál pokračujúceho angažovania sa na pomoc Ukrajine.  Politická spolupráca s Ukrajinou je silnejšia ako kedykoľvek predtým. Pokračuje úsilie o: 

  • pristúpenie Ukrajiny do EÚ, 

  • jej prístup na jednotný trh, 

  • synchronizáciu s európskou elektrizačnou sústavou, 

  • prístup k roamingu, 

  • ochranu detí. 

Informácie o hlavných oblastiach podpory a spolupráce 

Dopady vojny na Európu i mimo nej 

Ruská vojenská agresia má globálne dôsledky, čo má osobitný vplyv na najzraniteľnejšie skupiny. Zničenie ukrajinskej infraštruktúry malo okamžitý dopad na potravinovú bezpečnosť pre milióny ľudí na celom svete.  

Európska únia podniká kroky na zabezpečenie obnovy globálnej potravinovej bezpečnosti prostredníctvom medzinárodnej spolupráce. Poskytuje aj humanitárnu pomoc a podporu najviac postihnutým poľnohospodárom. 

Príprava lepšej budúcnosti pre Ukrajinu 

Solidarita EÚ s Ukrajinou a jej obyvateľmi zostáva neotrasiteľná. Sme si hlboko vedomí toho, že ide nielen o budúcnosť ukrajinského ľudu, ale aj budúcnosť celého európskeho kontinentu. Sloboda a demokracia sú v najužšom centre európskeho ducha a pri nich nikdy nerobíme kompromisy. 

Pevne veríme, že Ukrajina zvíťazí, pretože spravodlivosť je na jej strane. A keď ten deň nastane, Európska únia bude stáť pri Ukrajine, aby jej pomohla postaviť sa opäť na nohy a aby podporila jej obnovu a rekonštrukciu. 

Máme politickú vôľu vziať páchateľov všetkých trestných činov na zodpovednosť, a to aj za zločin agresie. Popri pokračujúcej podpore práce Medzinárodného trestného súdu sme pripravení spolupracovať s medzinárodným spoločenstvom na zriadení ad hoc medzinárodného tribunálu alebo špecializovaného „hybridného“ tribunálu na vyšetrenie a stíhanie zločinov spojených s ruskou agresiou. S cieľom pomôcť koordinovať zhromažďovanie dôkazov zriadime v Haagu Medzinárodné centrum pre stíhanie zločinu agresie na Ukrajine. 

Podpora Ukrajiny zo strany EÚ a členských štátov  

EÚ a jej členské štáty vyjadrujú plnú solidaritu s Ukrajinou v nadväznosti na útočnú vojnu Ruska. Na podporu Ukrajiny a jej obyvateľov sa prijalo viacero bezprecedentných opatrení. 

Celková hodnota podpory zo strany EÚ je od začiatku vojny 67 miliárd eur. Z toho 37,8 miliardy eur formou hospodárskej pomoci, 17 miliárd eur na podporu utečencov v EÚ a 12 miliárd eur formou vojenskej podpory. 

podpora Ukrajiny
podpora Ukrajiny
podpora Ukrajiny
podpora Ukrajiny
podpora Ukrajiny
podpora Ukrajiny
podpora Ukrajiny
Zdroj: Rada Európskej únie

Ďalšie opatrenia

  • Ukrajina je kandidátskym štátom na vstup do Európskej únie. 

  • Rozsiahle sankcie proti Rusku s cieľom oslabiť jeho schopnosť viesť vojnu. EÚ oznámila v poradí 10. balík sankcií proti Rusku. 

  • EÚ podporuje Ukrajinu aj v oblasti diplomacie, stíhania zločinov proti medzinárodnému právu, jadrovej bezpečnosti a ochrany, energetiky a obchodu, vzdelávania a výskumu, kybernetickej odolnosti a digitálnej transformácie, ochrany a obnovy kultúrneho dedičstva a boja proti ruským dezinformáciám.  

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
24. februára 2023
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku