Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok18. októbra 2016Odhadovaný čas čítania: 3 min

Prvé výsledky spolupráce s tretími krajinami v oblasti migrácie

mogherini_web.jpg
© EU
Európska komisia zverejnila prvé výsledky fungovania nového Rámca pre partnerstvo s tretími krajinami v oblasti migrácie. Len štyri mesiace od návrhu tento nový prístup, ktorého základom je partnerstvo s krajinami pôvodu migrácie, začína prinášať prvé výsledky. 

Ide o prehĺbenie spolupráce s krajinami pôvodu, tranzitu a s cieľovými krajinami. Pod úspech tohto prístupu sa podpísali úrad vysokej predstaviteľky pre zahraničnú politiku Federici Mogheriniovej, európske inštitúcie a členské štáty EÚ.

Nový prístup spočíva v sústredení sa na výsledky, mobilizácii a sústredení potrebných prostriedkov a zdrojov EÚ na okamžité zvládnutie migračných problémov. Patrí sem aj cieľ viac investovať do riešenia prvotnej príčiny migrácie , a to najmä v týchto piatich krajinách: Niger, Nigéria, Senegal, Mali a Etiópia. Napríklad v Nigeri už podnikli kroky smerom k riešeniu pašovania migrantov.

V najbližších dňoch sa očakáva začatie vyjednávania readmisných dohôd s Nigériou. EÚ posilnila svoju podporu v rámci misií spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky,  echnickú asistenciu a finančné nástroje, najmä v rámci Trustového fondu EÚ pre Afriku. 

V najbližších mesiacoch sa dajú očakávať ďalšie kroky, vrátane vyslania európskych styčných úradníkov pre migráciu do tretích krajín, ktorí na mieste zohrajú kľúčovú úlohu v koordinácii spolupráce s miestnymi partnermi.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker pri tejto priležitosti uviedol: "Je nutné, aby Európa robila viac pre vyriešenie tragédie tisícov migrantov a utečencov, ktorý každoročne prekračujú Stredomorie v snahe utiecť od chudoby, vojny a prenasledovanie. V tomto duchu sa nesie nový rámec pre partnerstvo, ktorý sme spustili v júni - dnešná prvá správa o pokroku ukazuje, že tento nový prístup funguje tak pre  EÚ ako aj pre partnerské krajiny. Teraz je našou úlohou zvýšiť úsilie a priniesť trvalú zmenu v spôsobe, akým budeme riadiť mobilitu a migráciu s našimi partnermi v Afrike a susedstve".

Vysoká predstaviteľka a podpredsedníčka Komisie Federica Mogheriniová doplnila: „Na celom svete migrujú v súčasnosti milióny ľudí a my túto situáciu zvládneme len za predpokladu, že budeme konať globálne a na základe plnohodnotného partnerstva. Z tohto dôvodu sme navrhli v júly 2016 nový prístup pre vytváranie silných partnerstiev s kľúčovými krajinami. Naším cieľom je – okrem zachraňovania životov na mori a rozkladania prevádzačských sietí – podporovať krajiny, ktoré prijímajú veľké počty ľudí, a podporovať rast v našich partnerských krajinách. Sme pripravení zintenzívniť finančnú a operačnú podporu a investovať do dlhodobého hospodárskeho a sociálneho rozvoja, bezpečnosti, právneho štátu a ľudských práv, zlepšovania života ľudí a riešenia príčin migrácie. Našou úlohou, rovnako ako naším záujmom, je poskytnúť ľuďom možnosti a prostriedky na bezpečný a dôstojný život.“

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
18. októbra 2016