Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok1. decembra 2020Odhadovaný čas čítania: 1 min

Prvý rok Komisie Ursuly von der Leyenovej

1.rok_vdl_komisie_youtube.png
© EU
Rok, ktorý je za nami, je príbehom vytrvalosti. Európska komisia pod vedením Ursuly von der Leyenovej sa prispôsobila nepredvídaným a dramatickým okolnostiam, ktoré zasiahli Európu ale aj celý svet. Od začiatku svojho mandátu šéfka Európskej komisie pracovala na tom, aby dostala Európu z krízy čo najrýchlejšie.

1. decembra uplynul presne jeden rok, odkedy nastúpila do čela Európskej komisie Ursula von der Leyenová. 

 

 

V nadväznosti na výsledok európskych volieb a mandát od Európskej rady a Európskeho parlamentu Komisia predsedníčky von der Leyenovej predstavila ambiciózne ciele pre budúcnosť Európy: klimatická neutralita do roku 2050 dvadsiate roky 21. storočia ako európske digitálne desaťročie a posilnenie postavenia Európy vo svete vďaka geopolitickejšiemu prístupu.

V čase, keď svet zasiahla pandémia koronavírusu, sa Komisia usilovala zorganizovať zladenú a koordinovanú európsku reakciu na núdzovú situáciu, čiže obstarať a distribuovať ochranné prostriedky, vrátiť uviaznutých Európanov do vlasti či zabezpečiť dostatok dávok budúcej vakcíny. Pre EÚ išlo o neprebádané územie: zdravie a bezpečnosť občanov EÚ si vyžadovali opatrenia na úrovni EÚ, na ktoré Únia odvážne zareagovala.

Smerovanie Európskej únie však ostalo nezmenené. Posilneným stredobodom záujmu programu Európskej komisie je súbežná zelená a digitálna transformácia, ktorá získa na urýchlenie nové zdroje. Komisia pod vedením von der Leyenovej sa nezaoberá iba nápravou škôd na našom hospodárstve: pretvára ho pre budúce generácie.


Viac informácií o prvom roku predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej nájdete tu.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
1. decembra 2020