Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok18. septembra 2020Odhadovaný čas čítania: 3 min

Rozhodnite o finalistoch ocenenia Roma Spirit 2020

roma-spirit_900x600.jpg
© EU
12. ročník ocenenia Roma Spirit bol úspešne otvorený. Hľadajú sa ľudia, organizácie a činy, ktoré sa aktívne podieľajú na zlepšení situácie Rómov na Slovensku. Ak poznáte niekoho vo vašom okolí, kto by si toto ocenenie zaslúžil, neváhajte a nominujte ho na ocenenie Roma Spirit 2020.

Ocenenie Roma Spirit každoročne upriamuje pozornosť na osobnosti, organizácie, médiá, obce a zamestnávateľov, ktorí sa aktívne podieľajú na zlepšení situácie rómskej menšiny a spolužití Rómov a Nerómov na Slovensku. „Oceňovanie Roma Spirit je symbolom podpory všetkých, ktorí sa aktívne podieľajú na posilnení spoločenskej inklúzie, tolerancie a porozumenia. Veríme, že systematickou prezentáciou, verejným ocenením a poďakovaním prispievame k podpore riešenia výziev, k búraniu predsudkov a stereotypov prítomných v našej spoločnosti,” uviedla Magdaléna Rothová, riaditeľka ACEC.

Vyhlasovateľmi 12. ročníka Roma Spirit 2020 sú Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC), Rozhlas a televízia Slovenska a Úrad splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity. „Vieme, aké náročné je s touto témou pracovať, preto si vážime každého novinára, aktivistu, verejne činnú osobu či voleného zástupcu občanov na ktoromkoľvek stupni, ktorý si uvedomuje, že akýkoľvek problém Rómov sa netýka len Rómov a že spolu s Rómami tvoríme spoločnosť obyvateľov tejto krajiny,“ uviedol Attila Lovász, riaditeľ centra národnostného vysielania RTVS.

Záštitu nad podujatím prevzala prezidentka Slovenskej republiky, Zuzana Čaputová a verejná ochrankyňa práv, Mária Patakyová. „Udelenie ocenenia predstavuje významnú formu inšpirácie a rozširovania povedomia o pozitívnych príkladoch týkajúcich sa vzdelávania, bývania či zamestnávania, čo považujem za kľúčovú časť osvety,“ vyhlásila Mária Patakyová, verejná ochrankyňa práv.

Nomináciu na ocenenie Roma Spirit môžete zaslať poštou, e-mailom či vyplnením online prihlášky do 12. októbra 2020. Zároveň, ak sami vykonávate činnosti na zlepšenie situácie Rómov na Slovensku, môžete seba i svoju organizáciu, kolegov prihlásiť prostredníctvom: https://www.romaspirit.sk/prihlaska-2020/.  

Zo všetkých právoplatne prijatých nominácií a prihlášok vyberie Prípravný výbor Roma Spirit 21 finalistov. 
O siedmych laureátoch 12. ročníka Roma Spirit 2020, v kategóriách Mimovládna organizácia, Spoločnosť a zamestnávateľ, Obec a mesto, Osobnosť, Média, Kultúra a Čin roka, rozhodne medzinárodná Odborná porota a Porota čin roka.

Galavečer slávnostného odovzdávania ocenení 12. ročníka Roma Spirit 2020 sa bude konať v Divadle Jána Palárika v Trnave. „Podpora podujatia je ocenením práce nielen nominovaných, ale aj organizátorov,“ vyhlásil Jozef Viskupič, župan Trnavského samosprávneho kraja. „Som rád, že sa budeme spolupodieľať na myšlienke, ktorá sa zrodila už pred dvanástimi rokmi. Verím, že vyzdvihneme príklady dobrej praxe, efektívne programy a príbehy ľudskosti, ktoré budú pre nás všetkých inšpiráciou a motiváciou,“ dodal. Záznam z galavečera odvysiela RTVS v decembri, pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv.

Ocenenie Roma Spirit už od roku 2009 vytvára multidisciplinárny priestor na podporu sociálnej súdržnosti, rozvoja interkultúrneho dialógu a elimináciu akýchkoľvek prejavov intolerancie. Cieľom projektu je vytvoriť tradíciu v ocenení práce pre rómsku komunitu, vytvoriť verejnú platformu na prezentáciu pozitívnych reálnych prínosov, a tak priblížiť širokej verejnosti aktivity organizácií a jednotlivcov zamerané na podporu integrácie rómskej menšiny do spoločnosti a na zlepšenie jej životnej situácie.
Za uplynulé ročníky bolo na ocenenie Roma Spirit nominovaných 1566 aktivít, projektov, organizácií a výnimočných osobností. Ocenenie si prevzalo už 61 laureátov. 
 
Viac informácií o ocenení Roma Spirit nájdete na tomto odkaze.  
 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
18. septembra 2020