Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok24. februára 2022Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 3 min

Sankcie voči Rusku

Dnešné udalosti sú pre Európu prelomovým momentom.

Ursula von der Leyenová, Emmanuel Macron, Charles Michel 24.2.2022

Bomby padajú na nevinné ženy, mužov a deti. Obávajú sa o svoj život a mnohí z nich umierajú. To všetko sa deje v roku 2022 – v samotnom srdci Európy. Prezident Putin sa rozhodol, že v Európe vzkriesi vojnu. Ide o plnohodnotnú inváziu Ukrajiny. Tá vo svojej podstate spochybňuje náš mierový poriadok.

Dnes však hovorím aj toto: Európska únia je jednotná. Európski lídri dnes večer spoločne odsúdili brutálne a nevyprovokované útoky. V tejto situácii musíme správne zareagovať. Za tieto činy bude Kremeľ niesť zodpovednosť. Balík rozsiahlych a cielených sankcií, ktorý dnes večer schválili európski lídri, je toho jasným dôkazom. Tvrdo zasiahne ruské hospodárstvo a jeho politickú elitu. Pozostáva z piatich pilierov: prvým je finančný sektor, druhým sektor energetiky, tretím je doprava, štvrtým je kontrola vývozu a zákaz jeho financovania a záverečným vízová politika. Dovoľte mi zdôrazniť niektoré z najdôležitejších bodov.

Po prvé, tento balík zahŕňa finančné sankcie, ktoré obmedzujú prístup Ruska na najdôležitejšie kapitálové trhy. Zameriavame sa na 70 % ruského bankového trhu, ale aj na kľúčové štátom vlastnené spoločnosti vrátane oblasti obrany. Tieto sankcie zvýšia ruské náklady na prijaté úvery a pôžičky, zvýšia infláciu a postupne narušia priemyselnú základňu Ruska. Zameriavame sa aj na ruskú elitu – obmedzíme jej vklady, aby už nemohla skrývať svoje peniaze v bezpečných prístavoch v Európe.

Druhý hlavný pilier je zameraný na odvetvie energetiky, kľúčovú hospodársku oblasť, z ktorej má prospech najmä ruský štát. Náš zákaz vývozu zasiahne ropu, Rusko tak nebude môcť modernizovať svoje ropné rafinérie. Ruské príjmy z vývozu ropy v roku 2019 predstavovali 24 miliárd EUR.

Treťou oblasťou je zákaz predaja všetkých lietadiel, náhradných dielov a vybavenia pre ruské letecké spoločnosti. To prispeje k erózii kľúčového sektoru ruského hospodárstva a prepojenosti krajiny. Tri štvrtiny súčasnej ruskej obchodnej leteckej flotily boli vyrobené v Európskej únii, USA a Kanade. A preto sú od nej vo veľkej miere závislé.

Po štvrté, obmedzujeme prístup Ruska ku kľúčovým technológiám. Obmedzíme prístup Ruska k dôležitým technológiám, ktoré potrebuje na vybudovanie prosperujúcej budúcnosti – ako sú polovodiče alebo špičkové technológie.

A napokon – víza. Diplomati a súvisiace skupiny, ako aj podnikatelia už nebudú mať privilegovaný prístup do Európskej únie.

Tieto opatrenia ako vždy úzko koordinujeme s našimi partnermi a spojencami. Sú nimi samozrejme Spojené štáty, Spojené kráľovstvo, Kanada a Nórsko, ale teraz sa k nim pripája aj Južná Kórea, Japonsko alebo napríklad Austrália. Naša sila spočíva v našej jednote. Kremeľ to vie. A pokúsil sa nás, najlepšie ako vie, rozdeliť, ale úplne zlyhal. Dosiahol presný opak. Sme jednotní viac ako kedykoľvek predtým a sme odhodlaní.

Na záver by som chcela zdôrazniť, že tieto udalosti skutočne predstavujú začiatok novej éry. Naša analýza musí byť veľmi jasná: Putin sa snaží podmaniť si priateľskú európsku krajinu. A usiluje sa násilím prekresliť mapu Európy. Musí zlyhať a zlyhá.

Ďakujem.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
24. februára 2022
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku