Prejsť na hlavný obsah
Logo Európskej komisie
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok24. februára 2022Zastúpenie na Slovensku

Sankcie voči Rusku

Dnešné udalosti sú pre Európu prelomovým momentom.

Ursula von der Leyenová, Emmanuel Macron, Charles Michel 24.2.2022

Bomby padajú na nevinné ženy, mužov a deti. Obávajú sa o svoj život a mnohí z nich umierajú. To všetko sa deje v roku 2022 – v samotnom srdci Európy. Prezident Putin sa rozhodol, že v Európe vzkriesi vojnu. Ide o plnohodnotnú inváziu Ukrajiny. Tá vo svojej podstate spochybňuje náš mierový poriadok.

Dnes však hovorím aj toto: Európska únia je jednotná. Európski lídri dnes večer spoločne odsúdili brutálne a nevyprovokované útoky. V tejto situácii musíme správne zareagovať. Za tieto činy bude Kremeľ niesť zodpovednosť. Balík rozsiahlych a cielených sankcií, ktorý dnes večer schválili európski lídri, je toho jasným dôkazom. Tvrdo zasiahne ruské hospodárstvo a jeho politickú elitu. Pozostáva z piatich pilierov: prvým je finančný sektor, druhým sektor energetiky, tretím je doprava, štvrtým je kontrola vývozu a zákaz jeho financovania a záverečným vízová politika. Dovoľte mi zdôrazniť niektoré z najdôležitejších bodov.

Po prvé, tento balík zahŕňa finančné sankcie, ktoré obmedzujú prístup Ruska na najdôležitejšie kapitálové trhy. Zameriavame sa na 70 % ruského bankového trhu, ale aj na kľúčové štátom vlastnené spoločnosti vrátane oblasti obrany. Tieto sankcie zvýšia ruské náklady na prijaté úvery a pôžičky, zvýšia infláciu a postupne narušia priemyselnú základňu Ruska. Zameriavame sa aj na ruskú elitu – obmedzíme jej vklady, aby už nemohla skrývať svoje peniaze v bezpečných prístavoch v Európe.

Druhý hlavný pilier je zameraný na odvetvie energetiky, kľúčovú hospodársku oblasť, z ktorej má prospech najmä ruský štát. Náš zákaz vývozu zasiahne ropu, Rusko tak nebude môcť modernizovať svoje ropné rafinérie. Ruské príjmy z vývozu ropy v roku 2019 predstavovali 24 miliárd EUR.

Treťou oblasťou je zákazpredaja všetkých lietadiel, náhradných dielov a vybavenia pre ruské letecké spoločnosti. To prispeje k erózii kľúčového sektoru ruského hospodárstva a prepojenosti krajiny. Tri štvrtiny súčasnej ruskej obchodnej leteckej flotily boli vyrobené v Európskej únii, USA a Kanade. A preto sú od nej vo veľkej miere závislé.

Po štvrté, obmedzujeme prístup Ruska ku kľúčovým technológiám. Obmedzíme prístup Ruska k dôležitým technológiám, ktoré potrebuje na vybudovanie prosperujúcej budúcnosti – ako sú polovodiče alebo špičkové technológie.

A napokon – víza. Diplomati a súvisiace skupiny, ako aj podnikatelia už nebudú mať privilegovaný prístup do Európskej únie.

Tieto opatrenia ako vždy úzko koordinujeme s našimi partnermi a spojencami. Sú nimi samozrejme Spojené štáty, Spojené kráľovstvo, Kanada a Nórsko, ale teraz sa k nim pripája aj Južná Kórea, Japonsko alebo napríklad Austrália. Naša sila spočíva v našej jednote. Kremeľ to vie. A pokúsil sa nás, najlepšie ako vie, rozdeliť, ale úplne zlyhal. Dosiahol presný opak. Sme jednotní viac ako kedykoľvek predtým a sme odhodlaní.

Na záver by som chcela zdôrazniť, že tieto udalosti skutočne predstavujú začiatok novej éry. Naša analýza musí byť veľmi jasná: Putin sa snaží podmaniť si priateľskú európsku krajinu. A usiluje sa násilím prekresliť mapu Európy. Musí zlyhať a zlyhá.

Ďakujem.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
24. februára 2022
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku