Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok28. novembra 2022Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 2 min

Školské autobusy pre ukrajinské deti

Deti a vzdelanie sú naša budúcnosť. Európa sa spája, aby pomohla bezpečne dopraviť ukrajinské deti do škôl.

Školské autobusy pre Ukrajinu

Bezpečný prístup k vzdelávaniu  by mal byť samozrejmosťou. Dáva deťom pocit normálnosti a je nevyhnutný pre ich blaho a budúcnosť. Odhaduje sa, že až 5,7 milióna školopovinných detí na Ukrajine bolo ovplyvnených neoprávnenou agresiou Ruska a tisíce škôl a školských zariadení boli v dôsledku vojny poškodené.

„Ukrajinské deti potrebujú školské autobusy. Európa teraz na tento účel daruje 14 miliónov eur. To však nestačí. Preto Európska komisia organizuje solidárnu kampaň na darovanie školských autobusov pre Ukrajinu začiatkom roka 2023. Spoločne môžeme pomôcť ukrajinským deťom – budúcnosti Ukrajiny,“ hovorí Ursula von der Leyenová, predsedníčka Európskej komisie.

Darujte autobus

Európska komisia vyzýva verejné a súkromné subjekty v EÚ a mimo nej, aby spojili svoje sily a prejavili solidaritu tým, že v nadchádzajúcich mesiacoch darujú autobusy, ktoré sú nevyhnutné na bezpečný návrat ukrajinských detí do škôl.

Potenciálni darcovia tak môžu urobiť prostredníctvom mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany (UCPM), ktorý už zohral rozhodujúcu úlohu pri poskytovaní nevyhnutnej podpory Ukrajine a jej obyvateľom vrátane prístrešia, potravín, nemocničného vybavenia, sanitiek, hasičských vozidiel a oveľa viac.

Ako pomôcť?

Ak ste verejným subjektom alebo súkromnou spoločnosťou so sídlom v EÚ a chcete darovať autobusy, môžete sa obrátiť na národné kontaktné miesto mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany: Kontaktné miesta UCPM v krajinách EÚ.  

Môžete sa tiež obrátiť na Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, ktoré vám môže poskytnúť dodatočné informácie.

Ukrajinské deti

Európska únia stojí pri Ukrajine

Európa podporuje Ukrajinu od začiatku neopodstatnenej agresie Ruska. Európania otvorili svoje srdcia a domovy už viac ako 8 miliónom Ukrajincov vrátane viac ako 4 miliónov Ukrajincov, ktorí požiadali o dočasnú ochranu v členských štátoch EÚ. Európske školy zároveň privítali státisíce ukrajinských detí.

Napriek vojne, škodám a obetiam pozerajú Ukrajinci na svoju budúcnosť s dôverou a nádejou. Ich budúcnosť začína tým, že sa zabezpečí, aby školy ostali otvorené a aby k nim mali deti prístup.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo svojom prejave o stave Únie oznámila spoločnú iniciatívu s prvou dámou Ukrajiny Olenou Zelenskou o obnove poškodených ukrajinských škôl. Komisia na tento účel vyčlenila 100 miliónov eur, pretože budúcnosť Ukrajiny sa začína v jej školách.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
28. novembra 2022
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku