Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok6. septembra 2022Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 3 min

Slávnostne sme otvorili Kremnické gagy

Európsky festival humoru a satiry už štyri dekády rozosmieva masy a prináša diskusie na dôležité európske témy. Tentokrát sa pozornosť zamerala na dobré susedstvo.

Kremnické gagy

Posledný augustový víkend sa Kremnica už tradične stala hlavným mestom dobrej nálady a smiechu. 42. ročník európskeho festivalu humoru a satiry Kremnické gagy opätovne podporilo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku. „Bol som na prvých dvoch ročníkoch gagov, keď ich herci Kremnického divadla v podzemí zakladali. Odvtedy vyrástli do Európskeho festivalu humoru a je takmer povinnosťou Európskej komisie ich podporiť,“ spomína Vladimír Šucha, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Pre verejnosť boli pripravené aj sprievodné aktivity a koleso šťastia v našom európskom informačnom stánku.

Európsky Festival humoru a satiry Kremnické gagy je originálne medzinárodné kultúrne podujatie s dlhoročnou tradíciou. Vznikol a realizuje sa od roku 1981 v krásnom historickom meste Kremnica, v geografickom strede Európy. Počas posledného augustového víkendu vyhľadáva a následne uvádza inšpiratívne diela či výkony umelcov z celého sveta. Cieľom festivalu je monitorovanie domácej a zahraničnej tvorby, výsledkom ktorej je multižánrová prehliadka umeleckého programu s dôrazom na humor, satiru a kultivovanú zábavu. 

Gagy oceňujú prostredníctvom Akadémie humoru najlepšie umenie daného festivalového ročníka prestížnou cenou Zlatý gunár. Rovnako poukazuje aj na aktuálne dianie v spoločnosti a udeľuje anticenu Trafená hus za niečo, nad čím aj humoristom rozum zastane. Súčasťou festivalu je tiež populárna expozícia Múzea gýča, ale aj unikátna Ulička slávnych nosov, v ktorej sú umiestnené reliéfy osobností so zmyslom pre humor, ktorí už nie sú medzi nami.

Prvý deň festivalu priniesol okrem množstva divadelných predstavení, workshopov, hudby a ďalšieho sprievodného programu aj novú talkshow Michala Havrana a Adyho Hajdu. O európskych témach, ale aj bežnom živote debatovali jeho hostia – herečka Michaela Čobejová spolu s Vladimírom Šuchom, vedúcim Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Nechýbal hudobný hosť, tentokrát Branči Kováč, známy aj pod umeleckým menom Vec.

Európa je zo všetkého najviac túžbou, aby naši susedia neboli nepriateľmi. Môžeme si zo seba robiť srandu, pestovať milé predsudky, fandiť našim športovcom, no nesmieme sa vzdať európskeho vynálezu dobrého suseda. Akým susedom sme ako krajina? Akí susedia sú naši susedia? Odpovede na tieto, ale aj iné otázky hľadali pozvaní hostia počas talkshow, ktorá mala svoju premiéru práve na tohtoročných Kremnických gagoch. 

 

Mier je možný iba vtedy, keď sme dobrými susedmi,“ poznamenal Michal Havran. V kontexte udalostí, ktoré už viac ako polroka hýbu celosvetovým dianím sa aktuálnou otázkou do diskusie preto oprávnene stala téma dobrého susedstva. Bezprecedentná vojenská agresia Ruska voči Ukrajine nám každý deň pripomína dôležitosť dobrých a korektných susedských vzťahov, mieru, demokracie a prosperity. „Našim východným susedom je Ukrajina a ja dúfam, že slobodná Ukrajina, demokratická Ukrajina a Ukrajina ako budúca členská krajina Európskej únie,“ zdôraznil vedúci zastúpenia Európskej komisie, Vladmír Šucha.

V odľahčenej atmosfére si neskôr pozvaní hostia pripomenuli humorné, ale aj vážne zážitky zo života so susedmi, a to nielen za slovenskými hranicami. Multižánrový festival následne pokračoval ďalším zaujímavým programom s množstvom účinkujúcich a sprievodných podujatí. Nádherný nedeľný program uzavrel festivalové trojdnie tohtoročných Kremnických gagov. Organizátori a diváci sa už dnes tešia na ďalší ročník podujatia.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
6. septembra 2022
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku