Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok12. apríla 2021Odhadovaný čas čítania: 3 min

Slováci si môžu bezplatne zvýšiť rozhľad o možnostiach a limitoch umelej inteligencie

p035367000601-314654_s.jpg
© EU
Chcete sa dozvedieť, ako funguje umelá inteligencia? Zapojte sa do online kurzu cez medzinárodný akreditovaný osvetový program Elements of AI. 

Kurz Elements of AI už absolvovalo vyše 620 000 ľudí z viac ako 160 krajín sveta z rôznych demografických skupín. Podľa doterajších štatistík takmer 40% účastníkov sú ženy a viac než 25% tvoria ľudia starší ako 45 rokov.

Tento kurz vytvorili partneri z Univerzity v Helsinkách a spoločnosť Reaktor Innovations, Ltd. s podporou fínskej vlády a Európskej komisie. Odborným garantom kurzu je Univerzita Komenského v Bratislave a kurz má aj mnoho podporovateľov z radov firiem a odborných spoločností. Bežných ľudí chce v slovenčine formou e-learningu bezplatne vzdelávať a pripravovať na reálne situácie, kedy dochádza ku kontaktu s umelou inteligenciou. Nielen študenti, ale aj bežní ľudia a zamestnanci si môžu interaktívne osvojiť úplné základy AI a zvyšovať si tak svoje digitálne zručnosti a celkovú IT gramotnosť. Úspešný absolvent získa certifikát
 
Kurz sa skladá zo šiestich častí, ktoré objasňujú rôzne aspekty AI, ako napríklad definície, základy pravdepodobnosti, neurónové siete, strojové učenie a implikácie na spoločnosť. Počas výučby sa študenti vžívajú do roly pracovníkov, voličov, aj ako konzumentov médií a rôznych produktov. Kurz obsahuje praktické cvičenia a vyžaduje aj slovné odpovede, ktoré sú hodnotené. Predpokladaná časová náročnosť kurzu je 25 až 50 hodín, v závislosti od vzdelania účastníka.  
 
„Sme veľmi radi, že Centrum pre umelú inteligenciu môže ľuďom na Slovensku sprostredkovať osvedčené vzdelávanie, ktoré dáva príležitosť každému, kto sa o tému umelej inteligencie zaujíma, aby získal v tejto oblasti aspoň základné vzdelanie, rozhľad a inšpiráciu. Výhodou tohto bezplatného kurzu je jeho široké spoločenské využitie pre ľudí v rozličných profesiách a študijných zameraniach. Je určený pre školy, firmy, rodiny aj seniorov,“ vysvetľuje Gabriel Galgóci, predseda správnej rady CUI.
 
Prínosy tohto vzdelávania oceňuje aj Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie v SR: „Umelá inteligencia nám môže pomôcť nájsť riešenia mnohých problémov spoločnosti, či už ide o zdravie, poľnohospodárstvo, bezpečnosť alebo výrobu. Technológie a inovácie majú slúžiť ľuďom  a je veľmi dôležité, aby im ľudia dôverovali. Preto veľmi oceňujem túto iniciatívu a verím, že sa vďaka nej podarí vzdelať čo najviac občanov, ktorí budú s dôverou využívať najnovšie technológie na zlepšenia svojho každodenného života.“ 
 
Účastníkmi kurzu môže byť každý, koho zaujíma umelá inteligencia a chce zlepšiť svoje zručnosti. Čoskoro by sa mal sprístupniť na stredných školách a slovenských univerzitách. 
 
Kurz pomáha študentom porozumieť svetu, v ktorom aktuálne žijeme očami umelej inteligencie, búrať strach a predsudky, ale zároveň upozorňovať na limity a hrozby, ktoré so sebou AI prináša. 
 
Kde sa kurz dá nájsť?
 
Do kurzu Elements of AI sa je možné zapísať cez webstránku národnej platformy AIslovakIA (www.aislovakia.com), kde je možné sa postupne oboznamovať s ďalšími aktivitami tohto združenia zameraného na rozvoj umelej inteligencie na Slovensku. O kurz prejavili záujem aj rôzne spoločnosti, ktoré vítajú zvýšenie znalostných kompetencií svojich zamestnancov. Všetky subjekty, ktoré chcú sprostredkovať tento kurz ďalej sa môžu prihlásiť na stránke https://aislovakia.com/.
 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
12. apríla 2021