Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Denné spravodajstvo22. januára 2024Zastúpenie na Slovensku

Slovenská národná galéria nominovaná na Cenu EÚ za súčasnú architektúru

Rekonštrukcia a dostavba Slovenskej národnej galérie od ateliéru BKPŠ sa dostala do užšieho zoznamu 40 stavieb ceny Mies van der Rohe 2024!

Slovenská národná galéria, Bratislava
Foto: Matej Hakár

Je to historicky len druhýkrát, kedy sa Slovensko dostalo do prestížneho „shortlistu“ Ceny Európskej únie za súčasnú architektúru: EU Prize for Contemporary Architecture - Mies van der Rohe Awards.

Nominovaných bolo 362 diel z 38 krajín Európy. Cena sa udeľuje za excelentnosť a inovácie v oblasti architektúry a jej cieľom je zvýrazniť snahu o trvalo udržateľný rozvoj a transformáciu zastavaného priestoru v Európe.

"Rekonštrukcia a rozšírenie priestorov Slovenskej národnej galérie bola neobyčajne zložitá úloha. Okrem splnenia nových programových požiadaviek na obmedzenej ploche pozemku bola rekonštrukcia neskorej moderny náročná najmä kvôli chýbajúcej metodike. Bolo tiež potrebné odstrániť viaceré nedostatky pochádzajúce z predchádzajúcich rekonštrukcií a prístavieb v 50. a 70. rokoch 20. storočia. V barokovom centrálnom krídle vznikol nový vstupný vestibul a výstavné priestory boli doplnené o novú výstavnú sálu pre veľké inštalácie a podujatia. K existujúcim objemom sa pridal korpus nového depozitára. Pôvodne relatívne uzavretý súbor je koncipovaný ako priestor otvorený verejnosti prostredníctvom nádvorí, chodieb a priechodnosti prízemných priestorov. Mal by byť miestom pre širokú škálu rôznych aktivít. Atmosféra tohto komplexu má inšpirovať prostredníctvom kontrastného architektonického susedstva a jedinečných výstavných priestorov. Už niekoľko mesiacov po dokončení v decembri 2022 sa SNG stala vyhľadávaným živým miestom v centre Bratislavy."

Viac na: https://miesarch.com/work/5571

Návrh rekonštrukcie a dostavby SNG – Slovenská národná galéria : Architekti BKPŠ

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
22. januára 2024
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku