Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok18. októbra 2022Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 1 min

Slovenskí poľnohospodári a výrobcovia potravín získajú štátnu pomoc vo výške 10 miliónov eur

Program v hodnote 10 miliónov eur umožní Slovensku podporiť spoločnosti v sektoroch spracovania poľnohospodárskych výrobkov a výroby potravín, ktoré boli negatívne zasiahnuté vplyvom ruskej vojny na Ukrajine.  

Slovenskí poľnohospodári a výrobcovia potravín získajú štátnu pomoc vo výške 10 miliónov eur

Európska komisia schválila v stredu 12. októbra 2022 slovenský program v hodnote 10 miliónov eur na podporu poľnohospodárov a výrobcov potravín v súvislosti s dopadmi ruskej vojny proti Ukrajine. Program bol schválený podľa dočasného krízového rámca štátnej pomoci.

Ako uviedla podpredsedníčka Európskej komisie Margrethe Vestagerová, táto schéma „pomôže Slovensku podporiť spoločnosti v tomto odvetí poskytnutím potrebnej likvidity na pokračovanie v ich činnosti.“

V kontexte ruskej vojny na Ukrajine bude slovenský program pomoci k dispozícii spoločnostiam všetkých veľkostí pôsobiacim v sektoroch spracovania poľnohospodárskych výrobkov a/alebo výroby potravín (okrem produktov rybolovu). Na základe tejto schémy získajú oprávnení prijímatelia obmedzenú výšku pomoci vo forme priamych grantov.

Komisia skonštatovala, že slovenský program je v súlade s podmienkami stanovenými v dočasnom krízovom rámci. Schéma je potrebnou, vhodnou a primeranou nápravou vážnych narušení fungovania v hospodárstve členského štátu a zároveň je v súlade s podmienkami stanovenými v dočasnom krízovom rámci štátnej pomoci, konkrétne: nepresiahne sumu 500 000 eur na prijímateľa a bude udelená najneskôr do 31. decembra 2022.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
18. októbra 2022
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku