Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok25. júla 2018Odhadovaný čas čítania: 2 min

Spoločné vyhlásenie EÚ a USA po návšteve predsedu Junckera v Bielom dome

juncker_trump_web.jpg
© EU
Dnes (25. júla 2018) sme sa stretli vo Washingtone, D. C., aby sme začali novú fázu vo vzťahoch medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou – fázu blízkeho priateľstva, silných obchodných vzťahov, z ktorých budú ťažiť obe strany, lepšej spolupráce v záujme globálnej bezpečnosti a prosperity a spoločného boja proti terorizmu.

Spojené štáty a Európska únia majú spolu viac ako 830 miliónov obyvateľov a tvoria viac než 50 % celosvetového HDP. Ak spojíme naše sily, môžeme urobiť svet lepším, bezpečnejším a prosperujúcejším.

Bilaterálny obchodný vzťah medzi USA a EÚ má už dnes hodnotu 1 bilióna USD, čo z neho robí najväčší hospodársky vzťah na svete. Chceme ho naďalej posilňovať v prospech všetkých amerických a európskych občanov.

Dnes sme sa v prvom rade dohodli, že sa budeme spoločne usilovať o nulové clá, nulové necolné prekážky a nulové subvencie na priemyselné tovary s výnimkou automobilov. Budeme tiež pracovať na tom, aby sme odstránili prekážky a zvýšili obchod so službami, chemikáliami, liekmi, zdravotníckymi výrobkami a sójou.

Otvoria sa tak trhy pre poľnohospodárov a pracovníkov, zvýšia investície a povedie to k väčšej prosperite v Spojených štátoch aj v Európskej únii. Zároveň sa zlepší spravodlivosť a reciprocita obchodu.

Po druhé, dnes sme sa dohodli na posilnení našej strategickej spolupráce v oblasti energetiky. Európska únia chce zo Spojených štátov dovážať viac skvapalneného zemného plynu, aby diverzifikovala svoje dodávky energie.

Po tretie, sme sa dohodli na začatí úzkeho dialógu o normách s cieľom uľahčiť obchod, znížiť byrokratické prekážky a radikálne znížiť náklady.

Takisto sme sa dnes dohodli, že spojíme svoje sily, aby sme lepšie ochránili americké a európske spoločnosti pred nekalými globálnymi obchodnými praktikami. Budeme preto úzko spolupracovať s podobne zmýšľajúcimi partnermi na reforme Svetovej obchodnej organizácie a riešení nekalých obchodných praktík, ku ktorým patria krádeže duševného vlastníctva, nútený prevod technológií, priemyselné subvencie, narušenia spôsobené štátom vlastnenými podnikmi a nadbytočná kapacita.

Rozhodli sme sa okamžite zriadiť výkonnú pracovnú skupinu zloženú z našich najbližších poradcov, ktorá bude dohliadať na realizáciu tejto spoločnej agendy. Tá okrem iného identifikuje krátkodobé opatrenia na uľahčenie obchodných výmen a posúdenie existujúcich colných opatrení. Kým rokujeme – okrem prípadu, že by jedna zo strán rokovania zastavila – nebudeme konať v rozpore s touto dohodou.

Chceme tiež vyriešiť otázku ciel na oceľ a hliník a odvetné clá.

 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
25. júla 2018