Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok2. septembra 2021Odhadovaný čas čítania: 2 min

Štartuje súťaž mladých prekladateľov EÚ - Juvenes Translatores 2021!

jt_20201_s.jpg
© EU
Stredné školy vo všetkých krajinách EÚ vrátane tých slovenských sa teraz môžu začať prihlasovať do každoročnej prekladateľskej súťaže Európskej komisie – Juvenes Translatores.

Od 2. septembra 12.00 SEČ sa školy môžu online zaregistrovať, aby ich študenti mohli súťažiť so svojimi rovesníkmi z celej EÚ. Témou textov, ktoré majú študenti tohto roku prekladať, je „Vydajme sa na cestu smerom k ekologickejšej budúcnosti“.

Súťažiaci si budú môcť vybrať ktorékoľvek 2 z 24 úradných jazykov EÚ vrátane slovenčiny (z 552 možných jazykových kombinácií). V minuloročnej súťaži študenti využili 150 rôznych kombinácií.

Registrácia pre školy je prvou fázou dvojfázového procesu a je otvorená do 20. októbra 2021 do 12.00 SEČ. Učitelia môžu školu zaregistrovať v ktoromkoľvek z 24 úradných jazykov EÚ.

Komisia následne pozve do druhej fázy 705 škôl. Počet zúčastnených škôl z každej krajiny sa bude rovnať počtu kresiel, ktoré má daná krajina v Európskom parlamente, pričom ich náhodne vyberie počítač.

Vybrané školy potom do súťaže nominujú najviac piatich študentov. Účastníci môžu mať akúkoľvek národnosť, no musia byť narodení v roku 2004.

Súťaž sa uskutoční online 25. novembra 2021 vo všetkých vybraných školách.

Víťazov (jedného za každú krajinu) vyhlásia začiatkom februára 2022.

Ak to podmienky dovolia, budú na jar 2022 pozvaní na slávnostné odovzdávanie cien do Bruselu. Tam budú mať možnosť stretnúť sa s profesionálnymi prekladateľmi z Európskej komisie a dozvedieť sa viac o profesii prekladateľa a o práci s jazykmi.

Juvenes Translatores

Generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre preklad organizuje súťaž Juvenes Translatores (v latinčine „mladí prekladatelia“) každoročne už od roku 2007. Cieľom je podporovať učenie sa jazykov na školách a umožniť mladým ľuďom vyskúšať si prekladateľskú prácu. Súťaž niektorých účastníkov inšpirovala a povzbudila, aby začali študovať jazyky na vysokej škole a aby sa z nich stali profesionálni prekladatelia. Zároveň je príležitosťou na vyzdvihnutie bohatej jazykovej rozmanitosti EÚ.

Viac informácií nájdete na tomto odkaze

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
2. septembra 2021