Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok28. júla 2016Odhadovaný čas čítania: 4 min

Stážujte v Európskej komisii!

milan_matlovic.jpg
© EU
Využite možnosť absolvovať 5-mesačnú platenú stáž, ktorú momentálne ponúka Európska komisia. Registrácia je otvorená do konca augusta 2016.

Európska komisia ponúka každý rok päťmesačné stáže, umožňujúce mladým absolventom univerzít získať pracovné skúsenosti priamo v tejto inštitúcii. Stáž zahŕňa pracovné skúsenosti na jednom z oddelení Komisie doplnené prednáškami a návštevami ďalších inštitúcií EÚ. Obdobie stáži začína vždy 1. marca a 1. októbra každý rok. Táto schéma je otvorená univerzitným absolventom a zamestnancom verejnej správy z členských krajín EÚ a obmedzenému počtu uchádzačov z nečlenských štátov. Vyžadujú sa dôkladné vedomosti jedného z pracovných jazykov EÚ a uspokojujúca úroveň ďalšieho jazyka (ďalšie jazyky sú výhodou).

Program stáží v Komisii funguje už 45 rokov a viac ako 30 000 ľudí využilo výhody tejto päťmesačnej životnej skúsenosti, spomedzi ktorých je veľa európskych zamestnancov verejnej správy a dokonca aj niektorí európski komisári.

Ak sa chcete na stáž prihlásiť, najskôr je potrebné vyplniť prihlášku na internetovej stránke Komisie, v ktorej treba spomenúť svoje akademické zázemie, predošlé pracovné skúsenosti, ak nejaké sú, jazykové znalosti a iné dôležité informácie. Treba si tiež vybrať odbor, o ktorý má uchádzač záujem a napísať k tomu krátky motivačný list. Až po niekoľkých výberových kolách uchádzač dostane oficiálnu ponuku na výkon stáže. Celý proces výberového konania trvá od spustenia registrácie približne pol roka.

Väčšina vybraných uchádzačov vykonáva svoju stáž priamo v Bruseli, no sú aj takí, ktorí dostanú možnosť pracovať na jednom zo Zastúpení Európskej komisie v niektorom z členských štátov EÚ, či je to Luxemburg alebo Bratislava.

Túto tzv. "Blue Book" stáž, ako sa jej hovorí, o pár dní končí aj Milan Matlovič, ktorý od marca 2016 stážoval priamo na našom Zastúpení. O svojich skúsenostiach za posledných päť mesiacov povedal: ,,Stáž v Európskej komisii môžem len odporučiť. Vďaka nej som okúsil na vlastnej koži, aké to je pracovať v medzinárodnej inštitúcii, čo sa odohráva  v jej zákulisí a čo poháňa tento veľký stroj vpred.

Keď sa totiž hovorí o Európskej únii, či konkrétnejšie o Komisii alebo Parlamente, človek si pravdepodobne automaticky predstaví tváre týchto inštitúcii – to znamená ich predsedov a eurokomisárov, či europoslancov. Málokedy si ale uvedomí, že na chode týchto inštitucionálnych kolosov sa podieľa množstvo pracovníkov, bez ktorých by nič nefungovalo. Počas mojej stáže som sa stretol s veľkým počtom ľudí z rozličných pracovných úrovní a z rôznych oddelení a mal som tú možnosť vidieť na vlastné oči, čo všetko je potrebné pre fungovanie takejto inštitúcie.

Pôsobil som konkrétne na Zastúpení Európskej komisie na Slovensku a som naozaj spokojný s priebehom mojej stáže.

Napriek tomu, že som tu bol jediným 5-mesačným stážistom, nikdy som sa necítil osamotený a to najmä vďaka priateľskému a otvorenému kolektívu, ktorý sa na Zastúpení nachádza.

Jedným z faktorov, kvôli ktorým som sa rozhodol moju stáž absolvovať priamo na Zastúpení bola skutočnosť, že človek tu je akoby jednou nohou v Bruseli a druhou vo svojej krajine. Znamená to, že som mal možnosť sa zapájať do európskych záležitostí nielen z pohľadu Komisie, či Bruselu, ale takisto aj z pohľadu vlastného štátu a aj vďaka tomu som získal oveľa viac skúseností v rôznych smeroch, ako som prvotne očakával.

Mal som jedinečnú možnosť preniesť svoje poznatky a vedomosti získané zo štúdia do praxe a získať tak neoceniteľné pracovné skúsenosti v odbore, ktorý ma baví. Práca v tak dynamickom prostredí, aké sa na Zastúpení Európskej komisie na Slovensku nachádza, bola vždy zaujímavá, skutočne obohacujúca a málokedy monotónna. Napriek tomu, že som bol zaradený na komunikačné oddelenie som často robil prácu aj pre iné, vďaka čomu som získal rôznorodé skúsenosti.  To je aj jeden z dôvodov, prečo stáž práve na Zastúpení odporúčam – tým, že Blue Book stážista na Zastúpení je len jeden, má priestor vyskúšať si rôzne pracovné úlohy a rozšíriť tak svoje vedomosti a zručnosti.

Stáž v Európskej komisii považujem za neoceniteľnú skúsenosť a jedinečný odrazový mostík pre moju budúcu profesionálnu kariéru.

Môžem to odporučiť každému, kto sa zaujíma o európske záležitosti a politiku a rád by si vyskúšal na vlastnej koži každodennú prácu zamestnanca Európskej komisie."

Prihlášky na stáž v Európskej komisii je možné odoslať do konca augusta 2016. Prajeme všetkým veľa šťastia!

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
28. júla 2016