Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok12. mája 2017Odhadovaný čas čítania: 1 min

„Stupavské zelé“ pod ochranou EÚ

stupavske_zele_web.jpg
© EU
Stupavské zelé je ďalšou z radu slovenských potravín, ktorá sa dostala do registra chránených označení pôvodu a chránených zemepisných označení EÚ. Viacero kvalitných tradičných slovenských potravín už európsku ochranu majú. 

V tomto európskom registri je už 12 slovenských produktov, medzi inými slovenská bryndza, zázrivský korbáčik či skalický trdelník.

11. mája 2017 Európska komisia schválila doplnenie registra chránených označení pôvodu a chránených zemepisných označení o „Stupavské zelé“.

„Stupavské zelé“, ako sa uvádza v žiadosti o zápis do zoznamu, je spracovaný výrobok – kyslá kapusta, ktorý sa získava mliečnym kvasením surovej kapusty (bielej) vypestovanej vo vymedzenej zemepisnej oblasti, bez pridania akýchkoľvek konzervačných látok. Narezaná kapusta sa vrství, solí a “šľape” v sudoch z dreva alebo iného materiálu vhodného na styk s potravinami. Kvasenie prebieha v prirodzenom vonkajšom prostredí pri teplotách do 25 °C . Množstvo soli a šľapanie, ktorým sa vytláča zo suda prebytočný vzduch a šťava, zabezpečujú, že Stupavské zelé zostane pružné a chrumkavé. Vlastnosti výrobku sú získané prirodzeným mliečnym kvasením.

Stupavské zelé sa tak dostáva na zoznam takmer 1400 európskych výrobkov, ktorých zemepisné označenie alebo označenie pôvodu je pod ochranou EÚ.

Medzi chránené zemepisné označenia alebo označenia pôvodu, ktoré boli zaregistrované v prospech SR, patria klenovecký syrec, zázrivské vojky, slovenský oštiepok, slovenská bryndza, slovenská parenica, zázrivský korbáčik, oravský korbáčik, tekovský salámový syr, skalický trdelník a žitavská paprika.

Celoeurópsku právnu ochranu požíva aj osem tradičných zaručených špecialít, a to bratislavský rožok, liptovská saláma, lovecká saláma, spišské párky, špekáčiky, ovčí hrudkový syr – salašnícky a ovčí salašnícky údený syr.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
12. mája 2017