Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok29. januára 2020Odhadovaný čas čítania: 4 min

Súťaž EUSIC 2020 tento rok pre podporovateľov udržateľnej módy

eusic_2020.png
© EU
Odštartoval 8. ročník súťaže Európske sociálne inovácie. Tentoraz sa zameria na environmentálnu stopu EÚ v spojení s módnym priemyslom. Ide o príležitosť predstaviť svoje inovatívne návrhy ako ozeleniť súčasnú módu. Účastníkov súťaže čakajú nové cenné skúseností a tých najlepších okrem toho aj finančná podpora vo výške 50 000 eur na realizáciu ich projektu. Neváhajte a zapojte sa aj vy!

Vedeli ste, že na výrobu jedného bavlneného trička sa spotrebuje až 2720 litrov vody? To zodpovedá priemernej takmer 3-ročnej spotrebe pitnej vody na osobu. Výroba jedného páru džínsov si zase vyžiada viac ako 750 litrov vody, čo zodpovedá približne 285 sprchám.


Spotreba oblečenia v Európe si pripisuje približne 5 % environmentálnej stopy EÚ. Odevy a obuv vytvárajú spoločne približne 8 % celosvetových emisií skleníkových plynov. Každý Európan si v priemere kúpi viac ako 12kg oblečenia ročne. Výroba takéhoto množstva oblečenia spotrebuje 46 miliárd metrov kubických vody a do atmosféry uvoľní až 195 miliónov ton CO2. Je čas na zmenu!
Európska komisia spustila ďalší ročník súťaže Európske sociálne inovácie, ktorá sa organizuje vo všetkých členských štátoch EÚ na počesť priekopníka v oblasti sociálnych inovácií Dioga Vasconcelosa. 

 

julian-hochgesang-kyyn9giqvcy-unsplash_1.png
© EU

 

Aká je tohtoročná téma súťaže? 
Témou ročníka 2020 je zmena správania v prospech udržateľnej módy („Reimagine Fashion“). V súťaži sa budú tento rok hľadať nápady, ako zlepšiť dosah životného prostredia a spoločnosti na európsky trh s módou prostredníctvom vývoja nových produktov, služieb, procesov či inovatívnych obchodných modelov.
V súťaži sa hľadajú nápady z rôznych nižšie uvedených sfér a podporujú riešenia, ktoré sú z hľadiska systémov zamerané na niektoré z týchto oblastí:

 • Riešenia pre udržateľné využívanie a spotrebu
 • Riešenia pre udržateľnú výrobu
 • Riešenia pre predĺženie životnosti 

Porotcovia súťaže sa v hodnotení súťažných projektov zamerajú na stupeň inovácie, dopady projektu, udržateľnosť inovatívneho návrhu a rozsah inovatívneho projektu (a potenciál jeho rastu v EÚ). 
Registrácia do súťaže je spustená od 20. januára 2020, no slávnostné otvorenie súťaže sa uskutoční v španielskej Valencii dňa 12. februára 2020. Na podujatie sa vyžaduje registrácia.  

Aký bude priebeh súťaže a aké sú podmienky účasti v súťaži? 

 • Registrácia je otvorená do 4. marca 2020 (12:00 hod SEČ), podrobný popis priebehu súťaže nájdete tu.   
 • Do súťaže sa môžu zapojiť všetky právnické i fyzické osoby, s výnimkou orgánov verejnej správy zriadených v členských štátoch EÚ alebo pridružených krajinách programu Horizont 2020.
 • Vítané sú myšlienky a návrhy zo všetkých zdrojov, odvetví a všetkých typov organizácií vrátane ziskových, neziskových alebo súkromných spoločností. Je možné podávať žiadosti, do ktorých sú zapojené aj viaceré organizácie z rôznych krajín. 
 • Účastníci, ktorí už získali cenu EÚ alebo Euratomu, nemôžu získať druhú cenu za rovnaké činnosti. 

Viac o podmienkach nájdete tu

Čo súťaž ponúka? 

 • V semifinále dostanú súťažiaci prístup k širokej škále podpory profesionálov, vrátane odborníkov z oblasti sociálnej inovácie 
 • Individuálny mentoring od miestnych trénerov
 • Online prístup k skupine odborníkov z celej Európy
 • Niekoľko webových seminárov týkajúcich sa tém sociálnej inovácie a udržateľnej módy
 • 3 až 4-dňovy rezidenčný kurz Akadémia, vrátane skupinových seminárov, diskusných panelov či individuálnej podpory pre súťažiacich
 • Partnerská podpora  počas celej súťaže a nadväzovanie kontaktov s ostatnými súťažiacimi
 • Propagácia na webovej stránke súťaže, na sociálnych médiách, v bulletinoch a tlačových správach, ako aj propagovanie Európskou komisiou
 • Tlačová podpora od odborníkov z oblasti médií a komunikácie
 • Traja najlepší súťažiaci získajú finančnú podporu vo výške 50 000 EUR a zostanú aj po skončení tohto ročníka súťaže naďalej uznávanými účastníkmi súťaže s prístupom k sieti všetkých bývalých súťažiacich 
 • Možnosť získať finančnú podporu vo výške 50 000 EUR aj v ďalšom ročníku ako súčasť Ceny za dosah 2021

 

nik-macmillan-yxemfqipr_e-unsplash_2.jpg
© EU

 

Ak vás táto príležitosť zaujala a chcete sa o nej dozvedieť čo najviac, klikajte tu
Inšpirovať sa príkladmi minuloročných úspešných inovatívnych projektov sa môžete aj na blogu súťaže
 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
29. januára 2020