Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok12. októbra 2022Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 1 min

Svetový úspech: Bardejovský med získal chránené označenie pôvodu

Bardejovský med bol Európskou komisiou zapísaný do registra chránených označení pôvodu. Získané označenie je pre spotrebiteľov zárukou kvality a producentom uľahčí rozšírenie sa na zahraničné trhy.

Bardejovský med

Vedeli ste, že Bardejovský med patrí medzi svetovú špičku? Európska komisia v piatok 30. septembra 2022 schválila nové chránené označenie pôvodu (CHOP) tohto výnimočného slovenského produktu – „Bardejovský med/Med z Bardejova“.

Bardejovský med sa vyrába v horskej oblasti Čergov pokrytej zmiešanými lesmi, ktoré pozostávajú najmä z buka, jedlí, smrekov a líp. V tejto oblasti sa darí včele medonosnej, ktorá sa prispôsobila miestnym klimatickým podmienkam a zberu medovice.

Včely vyrábajú med v stabilných úľoch vo včelíne alebo v kočovných úľoch. Včelári zbierajú med tradičným remeselným spôsobom, ktorý je úzko spätý s touto oblasťou. Zručnosti miestnych včelárov súvisia s výberom miesta na umiestnenie včelínov, spôsobom získavania medu, jeho vytáčaním a zásadami skladovania a stáčania medu.

Špecifickosť Bardejovského medu/Medu z Bardejova spočíva najmä v tom, že lipový aj  medovicový med obsahuje jedľovú medovicu, ktorá ovplyvňuje ich farbu od tmavohnedej až po čiernu a jej zloženie im dodáva veľmi príjemnú chuť.

Súvislosti

V spolupráci s Úradom priemyselného vlastníctva SR prešiel Bardejovský med náročným zápisným procesom na národnej úrovni, aby bola následne odoslaná žiadosť o jeho zápis do európskeho registra chránených označení pôvodu. Európska komisia žiadosť schválila 30. septembra 2022. Tento nový názov sa doplní do zoznamu 1593 chránených poľnohospodárskych produktov a zaradí sa tak medzi produkty, ako napríklad vína z oblasti Champagne, syr Roquefort, alebo vína z oblasti Bordeaux. Zoznam všetkých chránených zemepisných označení sa nachádza v databáze eAmbrosia.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
12. októbra 2022
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku