Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok8. januára 2020Odhadovaný čas čítania: 3 min

Tri dôvody, prečo sa prihlásiť na stáž v Európskej komisii

stazisti_ek_.jpeg
© EU
Nepremeškajte túto úžasnú príležitosť! Do konca januára a v auguste máte možnosť prihlásiť sa na 5-mesačnú stáž v Európskej komisii. Ponúkame vám niekoľko dôvodov, prečo by ste tak mali spraviť. 

1. Povinnosti stážistov sú jasne dané

Na stáži v Európskej komisii sa nemusíte báť, že vás vaši kolegovia či nadriadení odstavia na druhú koľaj. Podľa vášho zaradenia vás môžu požiadať, aby ste sa zúčastnili prijímacích pohovorov nových zamestnancov, vypracovali nové stratégie pre sociálne média či posúdili kvalitu návrhov projektov na financovanie. Tiež vám môžu zadať dôležité úlohy, najmä v rámci nových projektov či nových politických priorít. Jeden príklad za všetky: mnohí stážisti z rôznych kabinetov komisárov či generálnych riaditeľstiev a agentúr sa aktívne zapojili do spustenia Európskeho zboru solidarity, pričom mali na starosti rôzne komunikačné, finančné a právne aspekty tohto návrhu.  Stážisti majú v Komisii plnú dôveru. Zároveň môžu slobodne prichádzať s novými nápadmi, a tak prispievať k jej fungovaniu. Jedna dôležitá rada: Buďte počas stáže aktívni!

2. Niečo sa naučíte

Viete, že stáž nie je len o práci? Ponúka tiež nahliadnutie do fungovania európskych inštitúcii a samotnej Komisie. Na konferenciách, seminároch a rôznych podujatiach dostanete šancu stretnúť sa s vysokopostavenými úradníkmi či komisármi z rozličných kľúčových politických oblastí. Možností niečo sa naučiť, zabaviť sa a bližšie sa spoznať s ostatnými je neúrekom. Stážisti sa dobrovoľne zúčastňujú na zasadnutiach podvýborov, na ktorých sa riešia mnohé témy a aktivity, ako napríklad: jazykové kurzy, participatívne vedenie, šport, životné prostredie, práva LGBT, filmy, podnikanie, cestovanie a pod. Spoznáte EÚ, no tiež Brusel a okúsite belgickú kultúru (alebo iné, ak budete pracovať v Luxemburgu či na Zastúpeniach Európskej komisie v niektorom z členských štátov Únie). Viac informácii nájdete na webovej stránke výboru stážistov.

3. Získate dlhodobé priateľstvá a vybudujete si vlastnú komunitu

Neexistuje lepší spôsob, ako odštartovať kariéru v rámci európskych inštitúcií či akejkoľvek inej medzinárodnej organizácie ako stáž v Európskej komisii. Nielen pre profesionálne zručnosti, ktoré získate, ale tiež pre množstvo kontaktov. Pozrite sa na to ako na profesionálny kurz v rámci programu Erasmus+, na ktorom sa zúčastnia ľudia zo všetkých 28 krajín EÚ a dokonca aj z iných kontinentov. Určitý počet miest je totiž vyhradený pre ľudí, ktorí nie sú občanmi EÚ, zo susedných či iných krajín. Vytvoríte si blízke priateľstvá, no tiež komunitu dôveryhodných kolegov, čo vám určite pomôže nájsť si cestu na trh práce EÚ, ak sa rozhodnete pokračovať v tejto oblasti. Ak zostanete v Bruseli či Luxemburgu, určite narazíte na stážistov, ktorých ste spoznali na spoločných zasadnutiach, v jedálňach, kaviarňach či na večierkoch.

Bonus: počas stáže dostávajú stážisti Európskej komisie každý mesiac grant vo výške 1 220,78 eur.

Máte záujem o stáž? Prihlášku nájdete tu.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
8. januára 2020