Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Denné spravodajstvo17. januára 2024Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 2 min

Účinnosť nadobudol akt o údajoch

 Zlepšuje prístup jednotlivcov a podnikov k údajom na trhu EÚ.

Computer parts

V posledných rokoch generujú objekty pripojené k internetu vecí veľké množstvo údajov. Nové pravidlá podporia využívanie údajov a zabezpečia, aby sa údaje zdieľali, uchovávali a spracúvali v plnom súlade s európskymi pravidlami. 

Či už ste občan alebo podnik, tieto nové pravidlá zlepšia váš život mnohými spôsobmi. Napríklad: 

  • Ceny za popredajné služby a opravy inteligentných zariadení budú nižšie. Ak sa vám napríklad pokazia inteligentné hodinky, budete môcť požiadať, aby prístup k údajom získala akákoľvek opravárenská služba, ktorá môže byť lacnejšia než výrobca hodiniek. V minulosti mal prístup k vašim údajom len výrobca. 
  • Vzniknú nové príležitosti na využívanie služieb založených na prístupe k údajom. Ak máte zariadenia od rôznych výrobcov, môžete teraz dostať individualizované poradenstvo od spoločnosti, ktorá zhromažďuje údaje z rôznych zariadení. Doteraz mal prístup k údajom o každom zariadení len jeho výrobca. To by mohlo byť výhodou v domácnosti – pripojiť termostat k záhradnému prístrešku by už nemal byť problém. 
  • Lepší prístup k údajom, ktoré zhromažďujú alebo generujú jednotlivé zariadenia. Majiteľ kaviarne chce podávať lepšiu kávu a výrobca kávy chce vylepšiť svoj výrobok. V minulosti mal prístup k údajom generovaným kávovarom len výrobca, ktorý ich mohol použiť na navrhovanie ďalšej generácie kávovarov. Majiteľ kaviarne však nemal prístup k informáciám, ako je množstvo a teplota vody či intenzita kávy. V akte o údajoch sa jednoznačne stanovuje, že prístup k všetkým údajom, ktoré zariadenie zhromažďuje, majú obe strany. 

Okrem toho bude mať vďaka aktu o údajoch verejný sektor prístup k údajom súkromného sektora a bude ich môcť využívať pri reakciách na núdzové situácie, ako sú povodne a prírodné požiare. Akt bude takisto chrániť európske podniky pred nekalými zmluvnými podmienkami v zmluvách o spoločnom využívaní údajov, aby sa malé podniky mohli aktívnejšie zúčastňovať na trhu s údajmi. 

Akt o údajoch sa v EÚ začne uplatňovať o 20 mesiacov, t. j. 11. septembra 2025. 

Ďalšie informácie 

Akt o údajoch 

Prehľad o akte o údajoch 

Európsky akt o údajoch nadobúda účinnosť a zavádza nové pravidlá pre spravodlivé a inovatívne dátové hospodárstvo

Akt o údajoch – otázky a odpovede 

Európska dátová stratégia  

Európa pripravená na digitálny vek 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
17. januára 2024
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku