Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok22. januára 2021Odhadovaný čas čítania: 2 min

Väčšina Európanov verí, že očkovanie v minulosti vyhubilo vážne choroby, voči vakcíne proti Covid-19 sú Slováci však skeptickí

p048356-685757_s.jpg
© EU
Európska komisia zverejnila výsledky prieskumu verejnej mienky o očkovaní proti ochoreniu Covid-19. Prieskum zorganizovala agentúra Kantar v polovici decembra a zapojilo sa doň 24424 respondentov zo všetkých 27 členských štátov EÚ. Slovensko sa v ňom zaradilo medzi krajiny, ktoré najmenej dôverujú vakcínam a ich bezpečnosti. 

Viac ako polovica respondentov - 62,6 %  zo všetkých členských štátov zastáva názor, že vakcíny proti novému koronavírusu sú bezpečné. S týmto vyjadrením nesúhlasí 42,1 % respondentov zo Slovenska, a takmer polovica respondentov si myslí, že vakcíny sú neefektívne. V Európskej únii ich efektívnosti verí 73,4 % obyvateľov. Dôvere v bezpečnosť vakcíny proti ochoreniu Covid-19 neprispieva fakt, že až v 23 z 27 štátov si väčšina opýtaných myslí, že vakcína bola autorizovaná prirýchlo a 72 % respondentov pripúšťa obavy z dlhodobých vedľajších účinkov, ktoré by očkovanie mohlo spôsobiť. Slovensko patrí spolu s Bulharskom a Slovinskom medzi krajiny, v ktorých najväčšia časť obyvateľstva úplne nesúhlasí s očkovaním. Takmer tretina respondentov zo Slovenska odpovedala, že by sa nikdy nedala zaočkovať. No mnohí pripustili, že by zmenili svoj prístup, keby videli priame dôkazy o bezpečnosti a účinnosti vakcín na už zaočkovaných ľuďoch. 66,5 % respondentov pritom uviedlo, že pozná ľudí, ktorí mali pozitívny test na Covid-19 a 61,7 % pozná ľudí, ktorí kvôli novému koronavírusu ochoreli. Strach z toho, že by sa mohli nakaziť novým koronavírusom, pociťuje 54,2 % európskych respondentov. Na Slovensku sa 46 % opýtaných nákazy nebojí. Napriek tomu sa proti novému koronavírusu chystá zaočkovať 52 % Slovákov a 70 % Európanov. 

Väčšina respondentov by chcela získať viac informácií o bezpečnosti vakcín Covid-19 (54,9 %) i o účinnosti vakcín (49,9 %). Pričom za najdôveryhodnejšie zdroje považujú zdravotníckych pracovníkov, lekárov, zdravotné sestry a farmaceutov (54,6 %). Národným zdravotníckym orgánom verí 42,6 % a Európskej únii 20,3 %. Medzi najmenej dôveryhodné radia médiá (9,4 %), webové stránky (7,8 %) a sociálne siete (5,4 %). Na samom konci sa Slováci ocitli aj pri názore, za akých okolností sa skončí pandémia. Približne šesť z desiatich Európanov (59 %) verí, že jediný spôsob, ako skoncovať s pandémiou, je očkovanie. S týmto názorom však súhlasí iba 40,7 % opýtaných Slovákov. Paradoxne, takmer osem z desiatich Európanov (76,2 %) verí, že závažné choroby v minulosti zmizli práve vďaka očkovaniu. Navyše až 96,3 % respondentov uviedlo, že boli zaočkovaní v detstve a 70,5 % aj v dospelosti.
 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
22. januára 2021