Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok5. decembra 2022Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 1 min

Včasná diagnostika zachraňuje životy

Stella Kyriakides, komisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín, dnes navštívila Slovensko.

CM Kyriakides

Eurokomisárka počas svojej oficiálnej návštevy vyzvala ľudí na Slovensku, aby sa zúčastňovali skríningových vyšetrení, ktoré častokrát zachraňujú mnohé životy. Komisárka Kyriakides tiež informovala o zámere Európskej komisie predložiť na začiatku budúceho roka plán, na základe ktorého budú mať Európania a Európanky prístup ku kvalitnej diagnostike  a liečbe bez ohľadu na to, kde v Únii sa nachádzajú.

 „Je neprijateľné, že nie všetci v EÚ majú rovnaký prístup k rovnakej liečbe a inovatívnym liekom. Na úrovni EÚ budeme aktualizovať aj usmernenia na využívanie skríningov tak, aby mali ľudia v takúto prevenciu dôveru. Som rada, že na Slovensku sa v tejto oblasti darí, oceňujem úspech v zaočkovanosti proti vírusu HPV,“ uviedla Stella Kyriakides.

Eurokomisárka tiež zdôraznila, aké dôležité je bojovať proti dezinformáciám a posilňovať dôveru ľudí vo vedu, a tým aj dôveru voči očkovaniu.

NOÚ

Eurokomisárka sa dnes stretla s ministrom zdravotníctva SR Vladimírom Lengvarským a následne navštívila Národný onkologický ústav v Bratislave.

NRSR

Kyriakides nevynechala ani stretnutie s ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuelom Vlčanom. Svoju návštevu zavŕšila návštevou Národnej rady Slovenskej republiky, kde sa stretla s predstaviteľmi Výboru NR SR pre európske záležitosti, ako aj Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
5. decembra 2022
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku