Prvý akčný plán o geografickej rovnováhe dnes podpísala generálna riaditeľka Európskej komisie (EK) pre ľudské zdroje a bezpečnosť Gertrud Ingestad spolu so štátnym tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Andrejom Stančíkom. Slovensko je spolu s ďalšími 14 členskými štátmi EÚ považované za geograficky nedostatočne zastúpené. Slovenky a Slováci pracujúci v inštitúciách EÚ aktuálne tvoria 1,4 % z celkového počtu obsadzovaných miest. Cieľový pomer, ktoré by malo Slovensko dosahovať, aby bola zabezpečená geografická vyváženosť, je na úrovni 1,8 %.
V tejto súvislosti Európska komisia začala v júli 2022 spolupracovať s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR na príprave Akčného plánu o geografickej rovnováhe. Akčné plány sú kľúčovou súčasťou Stratégie rozvoja ľudských zdrojov prijatej Európskou komisiou v apríli 2022. Komisia ich pripravuje s každou z 15 nedostatočne zastúpených členských krajín. Dnešným podpisom sa Slovensku podarilo dohodnúť Akčný plán o geografickej rovnováhe s Európskou komisiou ako prvej z tejto skupiny krajín.
„Pre Komisiu je veľmi dôležité, aby bola dobre geograficky reprezentovaná a mala personálne zastúpenie zo všetkých členských štátov. Je to potrebné nielen pre dobré formovanie legislatívy a tvorbu hodnôt, ale aj kvôli tomu, aby sme premýšľali o veciach z rôznych perspektív týkajúcich sa európskych záležitostí. Dnes sme so Slovenskom podpísali prvý akčný plán, aby sme podporili záujem slovenských predstaviteľov o prácu v Európskej komisii. Našim cieľom je, aby do Komisie prichádzalo pracovať viac mladých ľudí,“ hovorí Gertrud Ingestad, generálna riaditeľka EK.
Akčný plán analyzuje súčasný stav zastúpenia občanov SR v inštitúciách, identifikuje otvorené príležitosti a obsahuje odporúčania, ktoré má Európska komisia i Slovenská republika realizovať. Cieľom je zvýšenie počtu slovenských pracovníčok a pracovníkov a dosiahnutie geograficky vyváženého zastúpenia v inštitúciách EÚ.
„Rozhodli sme sa, že v spolupráci s Európskou komisiou posilníme personálne zastúpenie Sloveniek a Slovákov v inštitúciách Európskej únie. Čím viac odborníkov v nich budeme mať, tým lepšie bude odzrkadlený pohľad Slovenska pri tvorbe európskej legislatívy a náš príspevok pri hľadaní spoločných riešení výziev, ktorým budeme čeliť,“ uviedol štátny tajomník Andrej Stančík.
Jedným z odporúčaní Akčného plánu je aj zvýšenie počtu vyslaných národných expertov SR v Európskej komisii a agentúrach EÚ. Cieľom tohto opatrenia je obohatiť profesionálnymi skúsenosťami slovenskú štátnu a verejnú správu v kontexte príprav budúceho, v poradí druhého, slovenského predsedníctva Rady Európskej únie v prvom polroku 2030.
Podrobnosti
- Dátum uverejnenia
- 28. marca 2023
- Autor/autorka
- Zastúpenie na Slovensku