Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok3. marca 2023Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 3 min

Vizionári: Ako byť o krok vpred pred rakovinou

Diskusia o inovatívnych liekoch, prevencii a včasnej diagnostike.

Vizionári: Ako byť o krok vpred pred rakovinou

Minulý rok parlament schválil novelu zákona 363 a urobil tak výraznú zmenu v prístupe k inovatívnym liekom na Slovensku. Dnes ale počujeme, že táto novela nemá dostatočné finančné krytie a vstup inovácií sa napriek lepším pravidlám môže zastaviť.

Je to naozaj tak? Ako je dnes dostupná inovatívna liečba? A moderná diagnostika? Aj o týchto témach diskutovali hostia štvrtkovej debaty Vizionári.

Zákon je, ale čo peniaze?
Onkologička Lucia Denková lieči rakovinu pľúc a je optimistická. Hovorí, že novela pomohla pacientom a do systému vstúpilo asi 8 liekov. O niečo opatrnejšie prvé dopady novely hodnotí Eva Kováčová z Ligy proti rakovine.

„Zatiaľ to nie je ideálne, vieme o výpadkoch liekov. Sú tu obavy čo sa stane, keď rozpočet, ktorý bol ponížený sa nenavýši na tú potrebnú čiastku.“

Ministerstvo zdravotníctva vyčíslilo dopad novely na približne 110 miliónov eur, v rozpočte ale napokon zostalo asi 60. Štátny tajomník Robert Babeľa povedal, že peniaze sa napokon podarilo presunúť z rezerv a šetrením.

„Navýšilo sa to o 75 miliónov eur. Ak sa vyhláška, ktorá je kľúčová schváli a my si s poisťovňami potvrdíme nejaké predpoklady míňania zdrojov na lieky, tak by ich malo byť dosť.“

V opačnom prípade by hrozilo, že by sa mohol opäť spomaliť. Otázne je tiež, čo spôsobí aktuálna výmena vedenia na ministerstvo zdravotníctva.

Zlomová môže byť jar
Poisťovne informácia o rozpočte prekvapila. Beáta Havelková z Všeobecnej zdravotnej sa ale obáva, že „realita môže byť komplikovanejšia.“ Spolu so ZP Dôvera sa ale zhodli, že kľúčové pre vstup nových liekov budú jarné mesiace.

„Mali by priniesť očakávaný pokles liekov, ktoré odídu z výnimkového režimu do úhradového a to bude významný zlom.“

Inak povedané tieto lieky by už pacienti nemuseli žiadať poisťovne ale klasicky by ich predpísal lekár.

Slovensko má však v investíciách stále čo doháňať. Vedúci zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, Vladimír Šucha, pripomenul, že Európa ako kontinent je najviac zasiahnutá rakovinou. 

Slovensko je, čo sa úmrtnosti týka treťou najhoršou krajinou únie. „V porovnaní s priemerom Európskej únie ale investujeme iba polovicu nákladov na liečbu rakoviny,“ pripomenul.

Nie len liečba, ale aj prevencia a diagnostika
Hostia štvrtkovej diskusie pripomenuli aj význam prevencie a včasnej diagnostiky, ktoré dávajú väčšiu šancu na úspech a sú aj lacnejšie ako liečba pokročilej rakoviny.

Skorý záchyt a cielená liečba choroby majú obrovský význam aj podľa Lucie Denkovej. Spolu s vedcom, Tomášom Bertókom poukázali na byrokraciu pri zavádzaní nových postupov

„Jedna vec sú totiž finančné prostriedky a druhá ako rýchlo je nám umožnené veci implementovať.“

Bertók je vedec a spoluautor krvného testu na rakovinu prostaty. Jeho cieľom je pomôcť určiť, ktorí pacienti potrebujú ísť na relatívne nepríjemný odber tkaniva, tzv. biopsiu prostaty. 70% z nich je totiž podľa Bertóka negatívnych.

„A ak by sme vedeli, že budú negatívne, nemuseli byť urobené.“

Testy sú teraz dostupné len v niekoľkých ambulanciách a pacient si ich hradí sám. Poisťovne hovoria, že sa nebránia takýmto inováciám ale potrebujú mať štúdie a dôkazy o tom, že a ako fungujú.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
3. marca 2023
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku