Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok23. novembra 2021Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 2 min

Vladimír Šucha bude od januára 2022 novým vedúcim Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku

Ladislava Mika, súčasného vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, čoskoro vo funkncii vystrieda Vladimír Šucha.  

Participation of Violeta Bulc, and Tibor Navracsics, Members of the EC, in the joint ceremony award of the European Mobility Week and the Sustainable Urban Mobility Plans (SUMP)

Vladimír Šucha bol vymenovaný za vedúceho Zastúpenia Európskej komisie v Bratislave a do funkcie nastúpi už 1. januára 2022. V tejto funkcii bude vystupovať ako oficiálny zástupca Európskej komisie na Slovensku pod politickým vedením predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej.

Nastávajúci vedúci zastúpenia, Vladimír Šucha, má rozsiahle skúsenosti v oblasti vrcholového manažmentu a vyzná sa aj v problematike celej rady politík EÚ. Vďaka svojim skúsenostiam a dlhoročnej praxi v európskej a slovenskej diplomacii má najlepšie predpoklady na efektívne riadenie kľúčových politických vzťahov, ako aj na úlohy vedúceho zastúpenia súvisiace s komunikáciou a strategickou koordináciou.

Od začiatku roka 2021 je hlavným politickým poradcom Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO), kde sa primárne zameriava na vytváranie globálneho systému využívania vedeckých poznatkov na podporu riadenia spoločenských zmien. Pre Európsku komisiu pracuje už 15 rokov, počas ktorých zastával viaceré funkcie. V roku 2020 pôsobil na Generálnom riaditeľstve pre vzdelávanie a kultúru (EAC) ako osobitný poradca, v rokoch 2014 až 2019 pracoval na pozícii generálneho riaditeľa Spoločného výskumného centra (JRC) a v rokoch 2006 až 2012 bol riaditeľom Generálneho riaditeľstva pre vzdelávanie a kultúru (GR EAC).

Pred tým, než začal v roku 2006 pracovať pre Európsku komisiu, zastával post riaditeľa slovenskej Agentúry na podporu výskumu a vývoja, pôsobil ako hlavný poradca pre európske záležitosti slovenského ministra pre výskum a vzdelávanie a počas rokovaní o členstve Slovenskej republiky v EÚ pracoval aj ako diplomat na Stálom zastúpení Slovenskej republiky pri EÚ.

Súvislosti

Európska komisia má svoje zastúpenia vo všetkých hlavných mestách členských štátov EÚ a regionálne kancelárie v Barcelone, Bonne, Marseille, Miláne, Mníchove a Vroclave. Zastúpenia sú očami, ušami a hlasom Komisie v jednotlivých členských štátoch EÚ. Sú v kontakte s vnútroštátnymi orgánmi, zainteresovanými stranami a občanmi, pričom informujú médiá a verejnosť o politikách EÚ. Predsedníčka Európskej komisie vymenúva vedúcich zastúpení, ktorí vystupujú ako jej politickí zástupcovia v členskom štáte, v ktorom danú pozíciu zastávajú.

 

Rozhovor s Vladimírom Šuchom (v angličtine): 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
23. novembra 2021
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku