Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Denné spravodajstvo14. novembra 2023Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 3 min

Vráťme slovám ich skutočný význam

Vedeli ste, že aj slová sa dajú ukradnúť? Slovník odcudzených slov, ktorý predstavilo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, vracia ukradnutým slovám ich pôvodný význam.  

Krst Slovníka odcudzených slov spojený s diskusiou

Krádež slov vie často napáchať veľké škody. Že ste si žiadne kradnutie slov doteraz nevšimli? To je práve to najdesivejšie. Zlodeji slov totiž postupujú sofistikovane. Slovo si vždy ukradnú iba na chvíľu, aby ho nainfikovali novým významom. Prípadne nám ho znechutili, bagatelizovali či zahmlili. A potom nám ho vrátia späť. Často si ani nevšimneme, ako veľmi sa v rukách takýchto sémantických zlodejov nejaké slovo zmenilo. Odcudzenými slovami sú dnes napríklad „liberál“, „rodina“ alebo „fašista“. A mohli by sme pokračovať.  

Prečo to títo zlodeji slov vlastne robia? Aby sme stratili schopnosť niektoré veci jasne pomenovať, rozlíšiť či odsúdiť. Keď totiž stratíme schopnosť rozoznávať pravdu, sme náchylnejší prijímať klamstvá a dezinformácie. A čím viac dezinformovaných a zneistených ľudí, tým väčšie je ohrozenie hodnôt, na ktorých stojí demokracia. Akékoľvek naštrbenie demokracie môže byť pre Slovensko aspoň také nebezpečné, ako akákoľvek krádež peňazí.  

Tento nový jav má za dôsledok podkopávanie hodnôt, na ktorých je tiež postavená Európska únia. Aby sme vám pomohli týmto snahám odolávať, na Zastúpení Európskej komisie na Slovensku sme pripravili jedinečný Slovník odcudzených slov. Nájdete v ňom osem slov, ktoré sú z našej slovnej zásoby systematicky kradnuté a zneužívané. Používajme tieto slová v ich pôvodnom význame a nedajme zlodejom šancu.  

Slovníček sme verejnosti predstavili na jeho krste spojenom s diskusiou na jeseň 2023. V bratislavskom Artfore sme debatovali o fenoméne podvodného privlastňovania slov a znehodnocovaní ich skutočného významu. Podujatím sprevádzal a diskusiu moderoval vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Vladimír Šucha.  

Diskutujúci sa zhodli, že niektorí ľudia, buď vedome alebo nevedome, podkopávajú demokraciu tým, že slovám odcudzujú ich pravý význam. Počas krstu nám z iniciatívy diskutujúcich do slovníka pribudol výber ďalších slov, ktorým dnes časť verejnosti taktiež prisudzuje falošný význam. Sú nimi napr. „mimovládky“, „„liberál“ a ďalšie.   

Krst Slovníka odcudzených slov spojený s diskusiou

„Slovo, ktoré by sme si rozhodne nemali nechať ukradnúť, je slovo „mimovládky“. Mimovládky a celkovo občiansky aktívny sektor je veľmi dôležitý pre demokraciu. Poznám mnoho občianskych združení a neziskoviek, ktoré sa venujú zachovávaniu histórie, vojenských cintorínov alebo aj pamäti, takže ma veľmi bolí, keď sa so slovom mimovládky pracuje spôsobom, že je to vlastne nadávka. Že to sú agenti alebo špióni, poprípade nepriatelia. Lebo to nie je pravda,“ vyjadrila sa Sandra Sviteková, zakladateľka populárneho vzdelávacieho projektu Dejepis inak.  

Podľa Mareka Macha z iniciatívy Mladí proti fašizmu je slovom, ktoré si nemáme nechať ukradnúť, „liberál“. Dnes je toto pomenovanie často zneužívané ako nadávka či dokonca označenie tých, ktorí druhých potláčajú a obmedzujú ich slobodu. Opak je pravdou. Podstata slova liberál je predovšetkým o slobode jednotlivca.   

Prítomní hostia si z krstu mohli odniesť vlastný výtlačok slovníka. Slovník odcudzených slov si môžete stiahnuť aj v elektronickej verzii na tomto linku

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
14. novembra 2023
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku