Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok23. januára 2020Odhadovaný čas čítania: 3 min

Vyhlásenie ku 75. výročiu oslobodeniu koncentračného tábora Osvienčim – Brezinka

p042125-900418.jpg
© EU
Pred 75 rokmi spojenecké vojská oslobodili nacistický koncentračný tábor Osvienčim – Brezinka. Ukončili tým najohavnejší zločin v európskych dejinách: plánované vyhladenie Židov v Európe. Vyhlásenie Ursuly von der Leyen, predsedníčky Európskej komisie; Charlesa Michela, predsedu Európskej rady; Davida Maria Sassoliho, predsedu Európskeho parlamentu.

„Zabudnúť na mŕtvych by bolo ako zabiť ich aj po druhý raz.“ – Elie Wiesel, Noc

Pred 75 rokmi spojenecké vojská oslobodili nacistický koncentračný tábor Osvienčim – Brezinka. Ukončili tým najohavnejší zločin v európskych dejinách: plánované vyhladenie Židov v Európe. Zavraždených bolo šesť miliónov židovských detí, žien a mužov, ako aj milióny ďalších nevinných ľudí; medzi nimi aj státisíce Rómov prenasledovaných pre ich etnický pôvod. Cena bola nevýslovne vysoká, ale sotva si možno predstaviť symbolickejší a väčší triumf nad nacistami, ako pripomenúť si toto víťazstvo v Izraeli.

Revizionizmus a nedostatok vzdelania ohrozujú jednotné chápanie jedinečnosti holokaustu, ktoré treba na to, aby sa „nikdy viac“ premenilo na konkrétne opatrenia. Tým, že sa zúčastníme na dnešnom zasadnutí hláv štátov a predsedov vlád v Jeruzaleme, sa pridáme k tým, ktorí sú odhodlaní postaviť sa zoči-voči extrémistom a populistom, keď sa títo snažia prekročiť hranice a opäť spochybňovať ľudskú dôstojnosť a rovnosť všetkých ľudí.
Holokaust bol európskou tragédiou, bol zlomovým bodom v našej histórii a jeho odkaz je neodmysliteľnou súčasťou DNA Európskej únie. Spomienka na holokaust nie je samoúčelná. Je jedným zo základných kameňov európskych hodnôt. Európy, ktorá stavia ľudskosť do svojho centra, chránenú zásadami právneho štátu, demokraciou a základnými právami.

Nachádzame sa na križovatke. Keďže počet osôb, ktoré prežili, neustále klesá, budeme musieť nájsť nové spôsoby, ako spomínať na holokaust – vrátane svedectiev potomkov ľudí, ktorí prežili. Títo nám pripomínajú, aby sme boli ostražití, pokiaľ ide o rastúcu vlnu antisemitizmu ohrozujúcu hodnoty, ktoré si ceníme – pluralizmus, rozmanitosť a slobodu náboženstva a prejavu. Ide o hodnoty ochraňujúce menšiny: všetky menšiny a neustále. Židovské komunity prispeli k formovaniu európskej identity a vždy budú jej súčasťou. Všetky časti našej spoločnosti, nové aj staré, si musia osvojiť tieto ponaučenia z holokaustu.

Našou povinnosťou je stáť bok po boku so židovskými komunitami, pretože sa opäť cítia ohrozené v celej Európe – najnovšie v nemeckom meste Halle. Všetky členské štáty EÚ sú si zajedno v tom, že akákoľvek forma rasizmu, antisemitizmu a nenávisti nemá v Európe miesto a že urobíme všetko pre to, aby sme im čelili. Štátne orgány, ako aj aktéri zo všetkých sektorov občianskej spoločnosti by sa mali zjednotiť, aby opätovne potvrdili neochvejnú ostražitosť Európy, kedykoľvek a kdekoľvek sú ohrozené demokratické hodnoty.

Nemôžeme zmeniť históriu, ale poučenie z histórie môže zmeniť nás.
 
Vyhlásenie Ursuly von der Leyen, predsedníčky Európskej komisie; Charlesa Michela, predsedu Európskej rady; Davida Maria Sassoliho, predsedu Európskeho parlamentu.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
23. januára 2020