Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok16. októbra 2018Odhadovaný čas čítania: 1 min

Vyhlásenie rok po vražde novinárky Galiziovej

daphne.jpg
© EU
Dnes uplynul rok od vraždy Daphne Caruanovej Galiziovej. V týchto chvíľach si uctievame tvrdú prácu a neústupčivosť Daphne, Jána Kuciaka a mnohých ďalších novinárov, ktorí v mene pravdy obetujú všetko, čo majú – niekedy dokonca aj vlastný život. Zároveň je to pre nás, pre Európu, príležitosť pozastaviť sa a popremýšľať nad jednou z našich najcennejších hodnôt, slobodou slova.

Komisia neupustí od ochrany slobodného prejavu a slobodných médií. Demokracia neprežije, ak novinári prídu o možnosť neobmedzene informovať, ak budú podliehať cenzúre, ak sa im nedovolí kritizovať mocných, a najmä ak budú čeliť zastrašovaniu, prenasledovaniu a vyhrážkam, ba ak niektorí z nich dokonca prídu o život len za to, že si robia svoju prácu. Demokracia priamo závisí od ich činnosti.

V tomto kontexte musíme myslieť aj na informátorov, ktorí často pomáhajú investigatívnym novinárom a takisto potrebujú ochranu. Spoliehajú sa na nás, že ich ochránime, a my ich nesmieme sklamať.

Tieto vraždy nesmú odradiť slobodné médiá. Občania by mali mať možnosť vytvoriť si vlastný názor založený na nehatenom vyšetrovaní a nezávislom spravodajstve.

Práve preto osoby zodpovedné za tieto vraždy musíme postaviť pred spravodlivosť. Chceme poznať celú pravdu. Všetkým novinárom musíme vyslať jasný signál: pracovať v Európe je bezpečné. Ak budú umlčaní novinári, zmĺkne i demokracia. K tomu v Európe nedôjde. My to nedopustíme.

Spoločné vyhlásenie prvého podpredsedu Timmermansa a komisárok Jourovej a Gabrielovej rok po vražde maltskej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
16. októbra 2018