Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok14. júla 2017Odhadovaný čas čítania: 3 min

Výhodné úvery z EÚ sú dostupné už aj pre slovenských podnikateľov

loan.png
© EU
Menšie úroky, nižšie splátky a dlhodobá splatnosť. Získajte pre vaše podnikanie zvýhodnený úver od EÚ.

Väčšina podnikateľov na Slovensku pozná najmä eurofondy, ktoré sa poskytujú prevažne formou grantov (nenávratný finančný príspevok), no existuje aj iný spôsob, ako získať finančné prostriedky na podnikanie.

Malé a stredné podniky majú teraz možnosť získať zvýhodnené a dostupnejšie úvery na investovanie z prostriedkov Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI). Je to jeden z hlavných nástrojov Junckerovho balíčka - investičného plánu pre Európu, s ktorým prišla Európska komisia.

Aké možnosti EFSI ponúka pre podnikateľov?

V rámci Európskeho fondu pre strategické investície sa na Slovensku prostredníctvom bánk realizujú tieto podporné programy:

 

pic1a.png
© EU

 

Program COSME
Vďaka COSME si bude viac ako 5 800 malých a stredných podnikov na Slovensku môcť v nasledujúcich 3 rokoch brať výhodné úvery v celkovom objeme 100 miliónov eur. V tomto programe môžete požiadať ČSOB banku o úver do výšky 500-tisíc eur na maximálne 15 rokov. Viac informácií získate na tejto stránke.

Program InnovFin
Ďalších 35 miliónov eur je vyčlenených pre inovatívne malé a stredné podniky a podniky so stredne veľkou kapitalizáciou. V tomto programe môžete požiadať ČSOB banku o úver do výšky 7,5 milióna eur na maximálne 10 rokov. Viac informácií získate na tejto stránke. 

O úvery pre inovatívne malé a stredné podniky môžete žiadať aj banku UniCredit, ktorá na to vyčlenila prostriedky v objeme až do výšky 50 miliónov eur. Pre viac informácii, kontaktujte priamo banku.

 

pic3_a.png
© EU

 

Aké sú výhody?
Vďaka zárukám EÚ sú úvery dostupnejšie. Je to veľká príležitosť najmä pre začínajúce alebo mladé podniky, pre ktoré je obzvlášť ťažké získať finančnú podporu.

Zároveň majú priaznivejšie podmienky. To znamená zníženú úrokovú sadzbu, možnosť nižšej splátky, možnosť využiť aj kontokorentný úver alebo získať vyšší úver aj bez založenia nehnuteľnosti.


Kto môže žiadať?

 

pic_4_a.png
© EU

 

Malí a strední podnikatelia s menej ako 250 zamestnancami pred investíciou, so sídlom v Slovenskej republike a s obratom maximálne 50 miliónov eur alebo majetkovým imaním neprevyšujúcim 43 miliónov eur. V prípade programu InnovFin podniky investujúce do výskumu a inovácií alebo výroby a vývoja inovatívnych produktov, procesov alebo služieb.

Na čo sa úvery môžu použiť?
Na všetky investície a výdavky určené na rozvoj malých a stredných podnikov. Napríklad na rekonštrukciu a kúpu budovy, kúpu strojov, nákup materiálu a zásob či na preklenutie krátkodobého nedostatku financií (zaplatenie faktúr či mzdových nákladov). Ale aj na výdavky týkajúce sa výskumu a vývoja, budovania distribučných reťazcov alebo patentovania a kúpy patentov.


Kde môžem o úver požiadať?
Európska investičná banka má na Slovensku podpísanú zmluvu s ČSOB na poskytovanie úverov so zárukou v programoch COSME a InnovFin a tiež s bankou UniCredit pre program InnovFin. Žiadať o pôžičku môžete prostredníctvom akejkoľvek pobočky ČSOB, alebo UniCredit. Viac informácií nájdete na produktových stránkach oboch bánk.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
14. júla 2017