Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok17. apríla 2024Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 4 min

Výsadba stromov pri Vojčianskom ramene Dunaja je výsledkom spoločného environmentálneho úsilia

Pri príležitosti 20. výročia vstupu Slovenska do EÚ a 30. výročia založenia Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) na Slovensku sa uskutočnila spoločná ekologická akcia.

Vysadba stromov - ZEK, UNHCR, BROZ - 2024 apríl

V pondelok 15. apríla zorganizovalo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku a UNHCR, Agentúra OSN pre utečencov na Slovensku v spolupráci s ochranárskym združením BROZ, výsadbu nových stromov v oblasti Vojčianskeho ramena Dunaja, ktoré je chránenou oblasťou NATURA 2000 a spadá do projektu LIFE – Living Rivers (živé rieky). Podujatie, v rámci ktorého účastníci vysadili 30 čerešní s cieľom chrániť pôdu a pomôcť voľne žijúcim zvieratám, je súčasťou prebiehajúcich snáh o zlepšenie miestneho ekosystému.

„Spolu s kolegami z UNHCR a našimi partnermi z ambasád a neziskového sektora, máme veľkú radosť, že výsledok našej spoločnej aktivity pozitívne prispeje k lepším podmienkam v tejto chránenej oblasti a k jej adaptácii na klimatickú zmenu. V rámci európskeho programu LIFE, sme spoločne vysadili symbolickú tridsiatkou stromov, čím sme si pripomenuli aj blížiaci sa Deň Zeme, 22. apríla. Aj takýmto malým príspevkom sa snažíme upozorniť na význam ochrany životného prostredia pre budúce generácie,” povedal v tejto súvislosti Vladimír Šucha, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Podujatie bolo vhodnou príležitosťou na posilnenie vzťahov medzi Zastúpením Európskej komisie, UNHCR na Slovensku a ďalšími partnermi a zároveň bolo príležitosťou na podporu environmentálnych aktivít Európskej únie a UNHCR.

„Sme radi, že môžeme spolu s našimi partnermi prispieť k obnove Vojčianskeho ramena. Ako viete, UNHCR je humanitárna organizácia, ale sme aj silným spojencom v opatreniach na boj proti klimatickým zmenám a ich dôsledkom. Medzi naše priority patrí obmedzenie ničivých humanitárnych dôsledkov klimatickej krízy a odvrátenie katastrofickej budúcnosti pre utečencov, utečenky a hostiteľské komunity," uviedla Danijela Popovič-Efendič, riaditeľka UNHCR na Slovensku. 

Výsadbu stromov koordinovalo ochranárske združenie BROZ a uskutočnila sa na brehu nedávno zrevitalizovaného Vojčianskeho ramena. Vysadené boli čerešne vtáčie, pôvodné druhy na Podunajsku, ktoré budú dôležitou potravinovou zložkou pre opeľovače a vtáky.

„Dolné Vojčianske rameno je krásne dunajské rameno, ktoré si nedávno prešlo revitalizáciou, keďže bolo v minulosti kvôli vodohospodárskym úpravám čiastočne zasypané a vodný režim v ňom nebol dostatočný. Revitalizáciu tohto ramena sme realizovali v rámci európskeho projektu LIFE - Obnova Dunajských lužných biotopov v území európskeho významu Dunajské luhy. Symbolicky sme dnes ešte tieto dva európske atribúty tohto miesta doplnili o tretí, a to sú stromy vysadené pri príležitosti nášho vstupu do EÚ, čím sme chceli poukázať na význam európskych zdrojov pre ochranu prírody na Slovensku," hovorí Tomáš Kušík, predseda BROZ.

Výsadba symbolickej tridsiatky nových stromov prispeje k regionálnemu a globálnemu úsiliu v boji proti zmene klímy a na podporu ekologickejšej a udržateľnejšej budúcnosti v súlade s kampaňou EÚ #ForOurPlanet a strategickým plánom UNHCR pre oblasť klímy na roky 2024 – 2030. Cieľom kampane EÚ, ktorá sa začala v roku 2022 a súvisí so záväzkom EÚ vysadiť do roku 2030 ďalšie tri miliardy stromov, je podporiť ochranu a obnovu prírodných ekosystémov prostredníctvom viacerých opatrení, od výsadby stromov až po obnovu mokradí. Strategický plán UNHCR na opatrenia v oblasti klímy sa zameriava na riešenie uhlíkovej stopy UNHCR a jeho príspevku ku globálnym emisiám skleníkových plynov z prevádzky, zariadení a postupov dodávateľského reťazca. V súčasnosti je UNHCR v rámci komunity OSN uznávaný ako líder úsilia o ekologizáciu svojho fungovania a pre podporu environmentálnych opatrení.

Poznámky:

20. výročie vstupu Slovenska do EÚ 

Slovenská republika vstúpila do Európskej únie v roku 2004 spolu s deviatimi ďalšími krajinami počas najväčšieho kola rozširovania Únie. Odvtedy Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku podporuje stály politický dialóg s národnými, regionálnymi a miestnymi orgánmi a inými zainteresovanými stranami. Zastúpenie EK okrem toho spolupracuje s občanmi, akademickou obcou, občianskou spoločnosťou, sociálnymi partnermi a ďalšími subjektmi vrátane agentúr OSN. Organizuje tiež komunikačné činnosti, diskusie a iné informačné činnosti o prioritách a politikách EÚ. 

30 rokov UNHCR na Slovensku 

UNHCR, Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov a Slovenská republika podpísali v roku 1994 dohodu o zriadení národného zastúpenia v krajine. V posledných troch desaťročiach UNHCR dopĺňa štátne úsilie o ochranu utečencov a utečeniek. UNHCR spolu so širokou škálou vnútroštátnych, regionálnych a miestnych orgánov a inštitúcií, ako aj mimovládnych organizácií, iných agentúr OSN, súkromného sektora, občianskej spoločnosti a utečeneckých komunít v krajine, ako aj diplomatickou komunitou, neustále pracuje na napĺňaní svojho poslania na Slovensku.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
17. apríla 2024
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku