Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok9. apríla 2019Odhadovaný čas čítania: 3 min

Vystúpenie Spojeného kráľovstva z EÚ

uk-eu-flag-istock-thinkstock-web.jpg
© EU
Ak nedôjde k dohode o vystúpení, ktorou by sa zaviedlo prechodné obdobie do konca roku 2020 (s možnosťou predĺženia, s ktorou sa počíta v dohode o vystúpení), Spojené kráľovstvo sa bude od 1. novembra 2019 považovať za krajinu mimo EÚ.

Európska komisia je pripravená na scenár, že Spojené kráľovstvo vystúpi z Európskej únie bez dohody (tzv. tvrdý brexit). Zároveň naďalej podporuje správne orgány členských štátov v ich prípravách a vyzýva všetkých občanov a podniky v EÚ, aby sa aj naďalej informovali o dôsledkoch možného brexitu bez dohody a aby dokončili prípravy na neriadený odchod.  Dôležité je, aby si boli všetci vedomí, aké môže mať brexit bez dohody praktické  dopady a ako sa na ne pripraviť.

 

 

 

Občania EÚ, ktorí chcú vedieť viac o tom, ako sa dá pripraviť na scenár bez dohody, môžu v prípade akýchkoľvek otázok kontaktovať Europe Direct, alebo bezplatné telefónne číslo 00 800 6 7 8 9 10 11, ktoré môžu volať z celej EÚ a v ktoromkoľvek úradnom jazyku EÚ. Okrem toho Európska komisia uverejnila viacero jednoduchých informačných prehľadov vo všetkých jazykoch EÚ a dostupných na stránkach Európskej komisie, pre občanov aj pre podniky.

 

Nájdete tu odpovede na praktické otázky, ako napríklad ovplyvní Brexit slovenských občanov, ktorí sa už nachádzajú na území Spojeného kráľovstva, kde žijú, pracujú alebo študujú, aký bude mať Brexit dopad na cestovanie medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ v prípade „žiadnej dohody", dopady na prepojenosť a bezpečnosť v leteckej doprave, železničnej a cestnej doprave, kontroly na hraniciach Spojeného kráľovstva s EÚ, dopady na štúdium, napr. program Erasmus +, pobytové práva, lekárske ošetrenie a otázky súvisiace s neodkladnou zdravotnou starostlivosťou, roaming. Ďalej sa môžete informovať aj o tom, či napríklad vaše domáce zvieratá môžu naďalej cestovať do Spojeného kráľovstva, prípadne za akých podmienok.

Európska komisia na svojich stránkach pripravila informácie aj o tom, ako sa majú na brexit pripraviť podniky, dopady brexitu  na dovoz a vývoz tovaru, dane, clá. K tejto téme Komisia vydala Príručku o clách pre podniky.

ĎALŠIE ASPEKTY, NA KTORÉ NESMIEME ZABUDNÚŤ

Dovoz určitých druhov tovaru do EÚ bude obmedzený alebo zakázaný: ide napríklad o produkty živočíšneho pôvodu (ako mäso, mlieko, šunka, syr), hotovosť nad 10 000 EUR, určité predmety kultúrneho charakteru, rastliny, rastlinné produkty či niektoré zvieratá. Občania EÚ sa už nebudú môcť obracať na ambasády a konzuláty Spojeného kráľovstva, keď budú v tretej krajine potrebovať konzulárnu ochranu (a naopak).

Úplné informácie nájdete v dokumente „Notice on Travelling between the EU and the United Kingdom following Withdrawal of the United Kingdom from the EU“ (Oznam o cestovaní medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom po vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ), ktorý uverejnila Európska komisia a ktorý je k dispozícii online.

KDE MÔŽEM NÁJSŤ VIAC INFORMÁCIÍ A KTO MI MÔŽE POMÔCŤ?

Webové sídlo Európskej komisie obsahuje viac ako 70 oznamov o pripravenosti na brexit, ktoré sa týkajú širokej škály hospodárskych odvetví. Občanom a účastníkom trhu majú pomôcť pripraviť sa na brexit. Odporúča sa, aby ste si ich prečítali a aby ste požiadali o poskytnutie poradenstva, ak by mal brexit vplyv na vás, vašu rodinu alebo podnik.

Navštívte webové sídla útvarov a agentúr Európskej komisie pôsobiacich v oblasti, ktorá sa vás, vašej rodiny alebo podniku týka. Ak potrebujete ďalšie informácie a pomoc, obráťte sa na vnútroštátne orgány vašej krajiny.

Tento článok slúži len na informačné účely a nemal by sa chápať ako právny text. Jeho obsah nemá vplyv na rokovania o dohode o vystúpení ani na diskusie o budúcom vzťahu medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom. 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
9. apríla 2019