Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok5. októbra 2018

Vznikla Slovenská batériová aliancia

sba_2018.png
© EU
Štvrtá priemyselná revolúcia zásadným spôsobom mení priemysel, ako ho poznáme dnes. Výsledkom sú nové technológie a inovatívne ekosystémy. Batérie – ako strategická technológia pre prechod na čisté energetické systémy a čistú mobilitu – predstavujú jej neodmysliteľnú súčasť. 

Slovensko, svetový líder vo výrobe automobilov na obyvateľa, si uvedomuje nevyhnutnosť kráčať s uvedenými trendami a spoluurčovať ich. Ide o dlhodobú konkurencieschopnosť a ďalšie pracovné miesta.    

Slovenská batériová aliancia (SBA) je zhmotnením tohto presvedčenia a zároveň impulzom pre spoluprácu medzi verejným a súkromným sektorom, inovátormi, akadémiou a finančnými inštitúciami – s cieľom reálne sa podieľať na hodnotovom reťazci batérií v Európe. SBA takto môže prispieť aj k širšej ambícii Slovenska rozvinúť svoj potenciál do regionálneho inovačného údolia, takzvaného Danube Valley. 

Hodnota trhu s batériami sa odhaduje na 250 miliárd EUR ročne od roku 2025 a Európska únia si nemôže dovoliť závislosť od ázijských trhov, ktoré už pochopili kľúčový význam batérií. Pod strechou Európskej Batériovej Aliancie (EBA) – združujúcej približne 120 priemyselných hráčov a inovátorov – preto podniká zásadné kroky smerom k masovej produkcii batérií v Európe. SBA podčiarkuje strategický presah na Slovensko a predpokladá ich úzku spoluprácu. 

Účastníci dnešného inauguračného stretnutia vyjadrili odhodlanie napredovať v danej oblasti a využiť platformu Slovenskej Batériovej Aliancie na vzájomné prepájanie sa a mobilizovanie zdrojov – aby sa na Slovensku etabloval inovatívny a konkurencieschopný batériový ekosystém, ktorý posilní rodiaci sa batériový ekosystém Európskej únie.  

Spoločné vyhlásenie po inauguračnom stretnutí Slovenskej batériovej aliancie

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
5. októbra 2018