Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok13. októbra 2020Odhadovaný čas čítania: 2 min

Za predsedu Eurojustu bol znovuzvolený slovenský prokurátor Ladislav Hamran

hamran_2020_1.jpg
© EU
Predsedníctvo Eurojustu bude mať po druhýkrát v rukách slovenský prokurátor Ladislav Hamran. Aké sú jeho priority a ciele do ďalších štyroch rokov v čele Eurojustu? 

Národný člen za Slovenskú republiku Ladislav Hamran bol dnes znovu zvolený za predsedu Agentúry EÚ pre justičnú spoluprácu v trestných veciach - Eurojust. Voľby sa uskutočnili počas virtuálneho stretnutia kolégia Eurojust, na ktorom sa zúčastnili jeho národní členovia, ako aj zástupca Európskej komisie. „To, že som bol opätovne kolegami zvolený, je pre mňa veľkou výsadou a najvyšším uznaním mojej práce počas môjho prvého obdobia vo funkcii predsedu. Pevne verím v naše poslanie a schopnosť dosiahnuť zmenu a považujem za veľkú česť viesť agentúru ďalšie štyri roky. Dnes som dostal jasný mandát na smerovanie k úplnej digitalizácii justičnej spolupráce v Európe a zameranie sa na ďalšie rozširovanie našej globálnej siete,“ zhodnotil Hamran.

Práve digitalizácia európskeho súdnictva bola jedným z ústredných cieľov prvého funkčného obdobia predsedu Hamrana a bude sa jej venovať i naďalej. Eurojust bude hrať dôležitú úlohu aj pri zavádzaní systému bezpečných digitálnych kanálov na výmenu informácii a dôkazov medzi prokurátormi, ktorý bude súčasťou návrhu Európskej komisie v oblasti digitálnej spravodlivosti. Predseda agentúry dlhodobo zdôrazňuje potrebu medzinárodnej spolupráce v justícii a zintenzívňuje spoluprácu s partnermi mimo EÚ. Medzi ďalšie priority patrí aj pokračovanie v boji proti terorizmu a posilnenie partnerstiev s agentúrami Europol a Frontex.

Ladislav Hamran je prokurátorom s viac ako dvadsaťročnými skúsenosťami, najmä v prípadoch hospodárskej trestnej činnosti, korupcie a vymáhania majetku. Po absolvovaní štúdia práva na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave začal v roku 1997 pracovať ako prokurátor. V roku 2003 nastúpil na Generálnu prokuratúru SR v Bratislave, kde vyšetroval a stíhal prípady hospodárskej kriminality a korupcie až do svojho vyslania do Eurojustu v septembri 2007. V rokoch 2013 a 2016 bol zvolený za podpredsedu Eurojustu. V novembri 2017 sa už stal jeho predsedom. Ladislav Hamran je ženatý a má dve deti. Hovorí slovensky, anglicky, maďarsky a rusky.
 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
13. októbra 2020