Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Denné spravodajstvo30. januára 2024Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 4 min

Začiatok roka sa vo Valencii nesie v znamení Európskeho hlavného zeleného mesta 2024

Tento úspech oslávi približne 400 rôznymi aktivitami a podujatiami.

Valencia
© Valencia City Hall

Španielske mesto Valencia nesie od 11. januára titul Európske hlavné zelené mesto 2024. Tento úspech oslávi približne 400 rôznymi aktivitami a podujatiami a zasiahne všetky sektory mesta, od špecialistov v oblasti udržateľnosti, výroby a podnikania až po obyvateľov Valencie. Cieľom je informovať o trojici kríz - znečistení, strate biodiverzity a klimatických zmenách, a dať ľuďom príležitosť prijímať opatrenia na ich vyriešenie.

„Valencia získala titul hlavné zelené mesto, pretože sa ponaučila z minulosti a zaviedla ambicióznu stratégiu udržateľnosti. Už desaťročia sa v meste diali zmeny vďaka odvážnemu občianskemu hnutiu, ktoré je za skutočnú zmenu. Úspech Valencie je založený na ľuďoch. Tento rok im pomôže prehĺbiť ich skúsenosti a podporí ich pri uskutočňovaní zmien, ktoré nás všetkých privedú k lepšej budúcnosti,“ uviedol Virginijus Sinkevičius, komisár pre životné prostredie, oceány a rybárstvo.

Mestské orgány Valencie v duchu motta „spoločne na misii“ spolupracujú s obyvateľmi, aby dosiahli ciele v oblasti klimatickej neutrality a životného prostredia. Účinne prepájajú environmentálne a spoločenské výzvy so silným dôrazom na ľudí. Tým sa mesto stalo priekopníkom v prechode na udržateľnosť a inšpiruje aj ostatné európske mestá.

Počas slávnostného ceremoniálu dňa 11. januára prijala starostka Valencie María José Catalá Zelenú knihu z rúk Tiita Terika, zástupcu starostu mesta Tallinn, Európskeho hlavného zeleného mesta 2023.

Po ceremoniáli nasledoval koncert v kultúrnom centre Palau de la Música. O deň neskôr udelilo Generálne riaditeľstvo pre výskum a inovácie prvé plakety misie EÚ pre klimatickú neutralitu a inteligentné mestá. V roku 2023 získalo značku misie Európskej únie desať miest, z toho päť španielskych miest vrátane Valencie. Značka misie EÚ je prelomové ocenenie pre mestá s plánmi na dosiahnutie klimatickej neutrality do roku 2030, ktoré uľahčuje prístup k verejnému a súkromnému financovaniu vytýčených cieľov.

História

Európska komisia v roku 2010 vyhlásila cenu Európske hlavné zelené mesto, aby podporila mestá v oblasti ekologizácie, boja proti znečisteniu a zlepšovaní kvality života ich obyvateľov. Približne 75% obyvateľov Európy žije v mestách a mestských oblastiach. Mnohé mestá zohrávajú vedúcu úlohu pri riadení spoločenských zmien potrebných na ochranu životného prostredia. Sú kľúčovými aktérmi pri realizácii Európskej zelenej dohody na miestnej úrovni.

Ocenenie Európske hlavné zelené mesto môže získať mesto nad 100 000 obyvateľov. Od roku 2010 ocenila Európska komisia tieto mestá: Vilnius (2025), Valencia (2024), Tallinn (2023), Grenoble (2022), Lahti (2021), Lisabon (2020), Oslo (2019), Nijmegen (2018), Essen (2017), Ľubľana (2016), Bristol (2015), Kodaň (2014), Nantes (2013), Vitoria-Gasteiz (2012), Hamburg (2011) a Štokholm (2010).

Súťaž Európsky zelený list zaviedla Európska komisia od roku 2015 pre mestá, ktoré majú od 20 000 do 100 000 obyvateľov. Doteraz bolo vyhlásených sedemnásť víťazov Európskeho zeleného listu. V roku 2024 sú to mestá Velenje (Slovinsko) a Treviso (Taliansko). Komisia nabáda víťazné mestá, aby počas roka spolupracovali a budovali aliancie.

Ocenenia Európske hlavné zelené mesto a Európsky zelený list

V súčasnosti prebieha súťaž o Európske hlavné zelené mesto a Európsky zelený list 2026. Uzávierka prihlášok je 30. apríla 2024. Podrobné informácie pre záujemcov sú zverejnené na webovej stránke o oceneniach Európske hlavné zelené mesto a Európsky zelený list. Na stránke sa nachádza zoznam víťazov a finalistov vrátane odborných hodnotení, správ poroty a výročných správ z víťazných miest.

Sociálne médiá

Twitter: @EUGreenCapital

Facebook: www.facebook.com/EuropeanGreenCapitalAward

LinkedIn: European Green Capital Award EU

Klimaticky neutrálne a inteligentné mestá

Misia EÚ pre klimaticky neutrálne a inteligentné mestá podporuje 100 miest v Európskej únii a 12 miest v krajinách pridružených k programu Horizont Európa v prechode na klimatickú neutralitu do roku 2030. Tieto mestá testujú inovatívne prístupy a prepájajú sektor občanov, zainteresovaných strán a vnútorného riadenia. Slúžia ako experimentálne a inovačné centrá, ktoré pomôžu všetkým európskym mestám dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050.

Misia mestá je jednou z piatich misií EÚ v rámci programu Horizont Európa, ktorý ponúka konkrétne riešenia na niektoré z našich najväčších spoločenských výziev. Má vysoko stanovené ciele a chce dosiahnuť konkrétne výsledky do roku 2030. Ostatné misie sa zameriavajú na adaptáciu na zmenu klímy, boj s rakovinou, oceány a vody a pôdu.

Dohoda o zelených mestách

Ambiciózne mestá, ktoré chcú zlepšiť svoje životné prostredie, môžu taktiež podpísať Dohodu o zelených mestách. Tento systém pomáha mestám monitorovať ich pokrok k čistému ovzdušiu, zdravej vode, odpadovému hospodárstvu,  riadeniu hluku, ako aj rozvoju zelených oblastí. V neposlednom rade pomáha si vymieňať najlepšie postupy s inými mestami.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
30. januára 2024
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku