Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok29. novembra 2016Odhadovaný čas čítania: 2 min

Zástupcovia EÚ rokovali v Bruseli s náboženskými lídrami o migrácii

figel.jpg
© EU
Prvý podpredseda Európskej komisie (EK) Frans Timmermans, osobitný vyslanec EÚ pre presadzovanie slobody náboženského vyznania alebo viery mimo EÚ Ján Figeľ, eurokomisár pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopulos a prvý podpredseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani dnes v sídle exekutívy EÚ hostili výročné stretnutie s predstaviteľmi cirkví a náboženských združení v EÚ. Témou stretnutia bola "Migrácia, integrácia a európske hodnoty".

Bolo to v poradí už dvanáste stretnutie tohto druhu, ktoré EK začala organizovať od roku 2005. Dialóg s cirkvami, náboženskými združeniami, ako aj filozofickými a nekonfesionálnymi organizáciami je zakotvený v Lisabonskej zmluve od roku 2009. Stretnutia a rokovania na vysokej úrovni medzi zástupcami eurokomisie a predstaviteľmi cirkví a nekonfesionálnych organizácií sa odvtedy uskutočňujú pravidelne. Ide o otvorenú výmenu názorov o politikách EÚ týkajúcich sa dôležitých aspektov života európskej spoločnosti.

Diskusie sa venovali témam, ako je populizmus a neznášanlivosť a dôležitá úloha vzdelávania a podpory na miestnej úrovni pri zlepšovaní integrácie a sociálnej súdržnosti v Európe. Náboženskí predstavitelia súhlasili, že budú s Komisiou úzko spolupracovať na tom, aby sa v kontexte migrácie a integrácie dodržiavali európske hodnoty. Tatiež chcú zapojiť do diskusie mladých ľudí.

Prvý podpredseda Európskej komisie pripomenul, že náboženskí lídri zohrávajú dôležitú úlohu pri podnecovaní integrácie všetkých svojich členov v Európe a pri ich zaraďovaní do života ako plnoprávnych Európanov, a to bez ohľadu na to, odkiaľ prišli a akú vieru vyznávajú. "Prostredníctvom týchto dialógov nachádzame spoločné základné hodnoty, ktoré nás spájajú, namiesto toho, aby sme sa neustále vracali k otázkam, ktoré nás rozdeľujú," uviedol Tímmermans.

Osobitný vyslanec EÚ pre presadzovanie slobody náboženského vyznania Ján Figeľ zdôraznil, že "sloboda myslenia, svedomia, náboženstva a presvedčenia  nie je len európskou a univerzálnou hodnotou, ale i civilizačným kritériom pre vývoj vo svete. Buď na jej základe prevládne viac ľudskosti a rozvoj civilizácie, alebo sa jej potláčaním bude prehlbovať tendencia konfliktu medzi civilizáciami." 

Pozvanie na rokovania na pôde Európskej komisie prijali predstavitelia katolíckej, evanjelickej, pravoslávnej a anglikánskej cirkvi, islamských náboženských komunít, Konferencie európskych rabínov, Cirkvi Ježiša Krista Svätých posledných dní, Sýrskej antiochijskej pravoslávnej cirkvi a Hinduistického fóra Európy.

Medzi tohoročnými náboženskými lídrami bol aj hosť zo Slovenska – metropolita Rastislav, arcibiskup pravoslávnej prešovskej eparchie. 

Zdroj: TASR, Európska komisia

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
29. novembra 2016