Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Tlačové oznámenie5. mája 2022Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 5 min

Oslávte s nami európske narodeniny

Po odlúčení spôsobeným pandémiou sa opäť stretneme osobne na spoločnej oslave Dňa Európy 9. mája 2022 v Bratislave.

Europe Day 2022

Tieto symbolické euronarodeniny - Deň Európy - sú príležitosťou na to, aby sme si uvedomili, čo všetko sa nám v EÚ podarilo dosiahnuť vďaka mierovému spolunažívaniu, vzájomnej spolupráci a solidarite. Tento rok sú pripravené hneď dve oslavy – v Košiciach a v Bratislave - plné súťaží, hudby, umenia, debát, a samozrejme, i množstva milých stretnutí a zaujímavých rozhovorov.


„9. máj je oslavou veľkého európskeho projektu - Európskej únie. Je to oslava mieru, demokracie, slobody a spolupráce v Európe. Pred vyše 70 rokmi neboli tieto hodnoty v európskom priestore vôbec samozrejmosťou. Vojny, konflikty a vzájomné súťaženie nedávali Európanom pokojne spávať mnohé stáročia. A dnes, nám aktuálne dianie opäť ukazuje, že naše spoločné európske úsilie sa nesmie skončiť. Je vzácne a krehké. Zároveň je veľmi povzbudzujúce, že vieme držať spolu a bojovať za spoločné hodnoty a princípy aj v týchto dňoch vojnovej drámy odohrávajúcej sa na hraniciach Európskej únie. Oslávme preto dnes spoločne 9. máj ako Deň mierovej spolupráce a solidárnej Európy,” uviedol Vladimír Šucha, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.


„Európska únia je unikátny mierový a demokratický projekt, a nemá vo svete obdobu. Súčasné dianie nám navyše ukazuje, že mierový odkaz je aktuálny aj po vyše 70 rokoch od Schumanovej myšlienky. A nie je, bohužiaľ, samozrejmosťou. Želáme si, aby tohtoročný Deň Európy bol o pripomenutí si hodnôt, ktoré nám EÚ garantuje a uvedomení si toho, čo pre nás znamená v ťažkých časoch. Zároveň však aj o zamyslení sa nad tým, akú Európu chceme a čo môžeme pre je budúcnosť urobiť spoločne. 9. mája sa totiž zavŕši aj ročná diskusia európskych občanov o budúcej podobe Únie. Aj preto je našim sloganom tohtoročného Dňa Európy - ´Tvoríme budúcnosť spoločne´. Odkazuje na potrebu jednotnej Európy a tiež širokej občianskej angažovanosti v dnešnom zložitom období,“ povedal vedúci Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Robert Sermek.

Každoročne si 9. mája pripomíname, že Európska únia je veľkým mierovým projektom, ktorý za viac ako sedem desaťročí mieru, demokracie a ochrany ľudských práv získal v roku 2012 Nobelovu cenu za mier. Podstatou Únie je spájať európske štáty a nabádať ich k vzájomnej spolupráci, solidarite a rozvoju. Toto je obzvlášť dôležité v dnešných časoch, keď za východnou hranicu Únie zúri vojna. Sila spoločnej európskej rodiny je, že ako celok reaguje na svetové dianie a pomáha ho svojim konaním aj formovať. V posledných dvoch rokoch musela prvýkrát čeliť veľkým výzvam v podobe globálnej pandémie ochorenia COVID-19 a len pred niekoľkými týždňami začatej masívnej vojenskej invázie Ruska na Ukrajinu. Odolnosť a integrita Únie a jej členov jasne ukazujú, že spoločnými silami vieme všetci lepšie čeliť problémom, ktoré niekedy presahujú naše hranice.
Zároveň nám tieto výzvy pripomínajú aj to, že pokoj, mier a sloboda v Európe nie sú samozrejmosťou a všetci sa musíme pričiniť o ich udržanie. A preto sa už 72 rokov na našom kontinente oslavuje deň, kedy si národy v Európe uvedomili, že hľadanie kompromisu a spoločných riešení môže byť síce náročné, ale prináša oveľa viac ako individuálne mocenské záujmy a ničivé krvavé vojny.

Ako teda vznikla spoločná Európa?

9. mája 1950 francúzsky minister zahraničných vecí Robert Schuman predstavil svoju víziu, ako po hrozných skúsenostiach dvoch ničivých svetových vojen konečne spojiť európske národy a priniesť do Európy mier, spoluprácu a rozvoj. Navrhol preto spojenie vojensky strategických odvetví uhlia a ocele dvoch odvekých európskych rivalov – Francúzska a Nemecka. Toto spojenie sa stalo skutočnosťou vznikom Európskeho spoločenstva uhlia a ocele. Vojna medzi kľúčovými veľmocami sa tak v Európe postupne stala materiálne nemožnou. Návrh francúzskeho ministra Roberta Schumana vstúpil do povedomia ako Schumanova deklarácia a práve ňou sa začala písať história Európskej únie.


Ako budeme oslavovať na Slovensku?

Oslavy spoločne pripravili Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, Kancelária Európskeho parlamentu a Európska investičná banka. Tento rok sú pripravené hneď dve oslavy plné súťaží, hudby, umenia, debát, a samozrejme, i množstva milých stretnutí a zaujímavých rozhovorov.
Prvá oslava sa uskutoční 6. mája 2022 v Košiciach (program podujatia nájdete na tomto odkaze) a druhá sa bude konať 9. mája v Bratislave v Starej Tržnici (program bratislavskej oslavy Dňa Európy nájdete na tomto odkaze). V Košiciach bude celodennými oslavami sprevádzať moderátor Jano Gordulič. Hostia môžu počas celého dňa navštíviť Európsku dedinku pred Kinom Úsmev, pripravená je aj diskusia na tému budúcnosti Európy či koncert kapely Komajota.
V bratislavskej Starej tržnici budú 9. mája na programe dve diskusie Café Európa:

  • Európska únia ako mierový projekt (9:15 – 10:15 h.)
  • Ako vidia minulosť a budúcnosť štyri tváre Európy na Slovensku? 
  • Potraviny na prídel? Európske poľnohospodárstvo v čase vojny (13:45 h. )

Návštevníci si budú môcť pozrieť aj divadelné predstavenie divadla LUDUS s názvom Naše šaty, nebudú chýbať infostánky krajín EÚ, Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku a jeho partnerov.
Podrobný program nájdete na tomto odkaze
Viac o histórii spoločnej EÚ sa dozviete tu: 70 rokov mieru a stručná história EÚ v 12 bodoch.

Pozrite si krátky video zostrih z osláv Dňa Európy 2022 v Bratislave:

 

 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
5. mája 2022
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku